BrokerJet končí, přechod ke konkurenci se může klientům prodražit

Česká spořitelna připravila klientům BrokerJetu nelehkou volbu. Jelikož službu orientovanou na drobné obchodníky s cennými papíry koncem letošního listopadu banka uzavře, dostali investoři na výběr, jakým způsobem svou účast ukončí. Podmínky se však v závislosti na volbě klienta diametrálně liší objemem zaplacených poplatků.

Česká spořitelna
13.7.2015 12:13   |  

Pokud investoři odmítnou přejít k obchodníkovi, kterého jim vybrala samotná spořitelna, může je převod otevřených investičních pozic vyjít i na desítky tisíc korun. Spořitelna totiž bezplatný převod cenných papírů umožní jen, pokud u ní zákazníci zůstanou i nadále, anebo přejdou k Saxo Bank.


Přečtěte si: Česká spořitelna zavírá Brokerjet. Důvodem je malý zájem investorů


Klienti BrokerJet mají v současnosti zhruba 18 týdnů na to, aby zlikvidovali své otevřené investiční pozice, a to buď prodejem a výplatou peněz nebo převodem stávajícího portfolia. Pokud klienti odmítnou narychlo se zbavovat svých akcií a nehodlají zůstat u České spořitelny, ani přejít k Saxo Bank, čeká je nemilé překvapení. Za převod každého titulu totiž podle obchodních podmínek zaplatí 900 korun.

V případě klientského portfolia odpovídajícího svou strukturou indexu pražské burzy PX by tak drobný investor České spořitelně zaplatil bezmála 14 tisíc korun, spořitelna totiž poplatky za převod akcií k jiným brokerům odpustit nehodlá.

Málo aktivních investorů

Česká spořitelna oznámila ukončení služby BrokerJet ve svém pondělním dopisu klientům. Naposledy nakupovat mohou 13. listopadu, naposledy prodávat pak v poslední listopadový den.

„Nízký počet aktivních investorů v ČR nám bohužel nedovoloval dostatečně investovat do vývoje vlastní technologie pro obchodování, a proto jsme se rozhodli od jejího dalšího vývoje ustoupit a ukončit svou službu,“ uvádí spořitelna v dopisu. Už letos v květnu spořitelna očesala BrokerJet o službu Můj Makléř, kterou využívaly stovky klientů z řad drobných investorů. Ještě tehdy však spořitelna uváděla, že uzavření platformy neplánuje.


Čtěte také:

Brokerjet České spořitelny ruší část služeb

Jiří Vyskočil: Za akciové riziko žádají klienti zisk 10 procent ročně

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web