Experti doporučují v Praze akcie operátora a petrochemie, varují před uhlím

V závěru roku pojmenovali experti několik akciových favoritů a propadáků pražské burzy pro nadcházející rok. Desítky procent prý mohou do roka a do dne nabídnout investorům akcie domácího operátora, konzervativní hráči naopak ocení možné rozšíření domácí dividendové scény o staronový titul ze segmentu petrochemie. Naopak ani příští rok prý nepřinese útěchu těm z domácích burziánů, kteří se v posledních letech spálili na uhlí.

Burzovní palác
29.12.2015 16:13   |  

„O2 je podle našeho názoru opět stabilní dividendový český titul s vysokou tvorbou hotovosti a s maržemi na vzestupné tendenci. Od doby, kdy se ve firmě změnil majoritní akcionář, proběhla řada změn, které podle našeho názoru opodstatňují valuaci, která je nyní vyšší než původní O2 s Cetinem dohromady,“ uvádí analytik Cyrrusu Tomáš Menčík. Cyrrus v případě operátora sází na 25procentní roční růst akcie a doporučují akcie k nákupu.

Solidní zhodnocení prý nabídne i Unipetrol. Na třináctiprocentní růst akcie sází během následujících dvanácti měsíců experti České spořitelny. Petrochemická firma prý navíc může investorům začít nabízet pětikorunovou dividendu. Při současném kurzu akcie by tak Unipetrol nabídl burziánům zhruba tříprocentní dividendový výnos. Česká spořitelna vidí koncem příštího roku akcie Unipetrolu s cenovkou 181 korun.

Index pražské burzy

Spíše k zachování bohatství než jako růstový kůň prý poslouží akcie Pegasu Nonwovens. Alespoň to tvrdí další report z dílen České spořitelny. Akcie výrobce netkaných textilií prý zůstanou během příštího roku zhruba na svém. „Snižujeme investiční doporučení ze stupně „akumulovat“ na „držet“,“ uvádí analytik ČS v prosincové zprávě banky.

Pastí pro investory má být naopak stejně jako v letošním roce těžařské NWR. Analytici Komerční banky na sklonku roku přestali jeho akcie oceňovat a pouze investorům doporučují se zbavit zbylých akcií. „V prvním pololetí 2016 očekáváme zahájení kroků směřujících k likvidaci firmy,“ uvedl analytik Komerční banky Josef Němý s tím, že uhrazení dluhů NWR splatných v roce 2020 považuje za nereálné.


Čtěte také:

Pražská burza minulý týden klesala, dařilo se akciím Fortuny

Pražská burza: Vymírající trh

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Turecko se chce po boku Spojených států podílet na boji s radikály ze samozvaného Islámského státu (IS) a vyhnat je z jejich bašty v syrském městě Rakka. Podmínkou je, že se… více

Mobilní web