Komerční banka by měla zítra oznámit nárůst čistého zisku

3.8.2010 11:48   |  

Komerční banka oznámí své výsledky hospodaření za první pololetí roku zítra, tedy ve středu 4. srpna před otevřením trhu. Analytici čekají meziroční nárůst čistého zisku zhruba o šest procent. K výsledku by měly bance pomoci především výrazně nižší náklady na nesplácené úvěry.

Podle experta Patrie se ve finančních výkazech Komerční banky za první pololetí projeví to, že Česká národní banka snížila hlavní úrokovou sazbu, což vyvolává tlak na úrokovou marži a tím i na pokles celkových úrokových příjmů. „Poklesnout by měly i příjmy z finančních operací z důvodu zhoršené situace na trzích ve druhém čtvrtletí 2010,“ upřesnil Tomčány.

Příznivě by naopak měly výsledky banky ovlivnit opravné položky ke špatným úvěrům. Ty by měly podle očekávání analytiků vykázat klesající trend. „Domnívám se, že objem nesplácených úvěrů v Komerční bance se blíží ke svému vrcholu a ve druhé polovině roku by již mělo dojít k určité stabilizaci či dokonce k mírnému poklesu,“ řekl analytik Atlantiku FT Milan Lávička. Tahounem růstu budou podle prognózy Atlantiku nadále spíše retailové úvěry.

Experti míní, že sledovaný ve výkazech Komerční banky bude vývoj hlavních příjmových položek. Zatímco úrokové výnosy poslední dva roky víceméně stagnují, výnosy z poplatků za stejné období zaznamenaly dokonce pokles. Experti ale nečekají, pokud nedojde k velmi výraznému překvapení oproti odhadům trhu, významnější reakci trhu. Pro další vývoj akcií bude podle analytiků důležitější spíše celkový sentiment na trhu, než samotné výsledky hospodaření Komerční banky.

Autor: Pavel Daniel

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web