Obchody na dluh se vracejí do přízně, pořád jsou ale slabší než před krizí | E15.cz

Obchody na dluh se vracejí do přízně, pořád jsou ale slabší než před krizí

Obchody na dluh se vracejí do přízně, pořád jsou ale slabší než před krizí
15. prosince 2015 • 08:13
Čeští brokeři hlásí růst poptávky klientů po dluhovém financování jejich obchodů. Zájem drobných burziánů o některý z typů úvěrů na nákup investic prý letos vzrostl v řádu jednotek procent, obdobně hovoří i data České národní banky. Důvodem jsou podle odborníků především silnější sázky na evropské akciové trhy, které letos utěšeně rostou.

„Obecně platí, že zájem investorů roste, pokud rostou trhy, a naopak. Tento rok jsme zaznamenali mírný nárůst obchodování na úvěr,“ uvádí šéf tradingu J&T Banky Jan Pavlík. „Oproti roku 2014 vidíme mírný růst objemu poskytnutých úvěrů,“ potvrzuje i Petr Žabža z Patrie s tím, že růst dosahuje několika procent. Sílící zájem potvrdila i banka UniCredit či spořitelní družstvo Creditas.

Ve srovnání s předkrizovou úrovní ale zůstává zájem o investování na páku podstatně slabší. „Půjčku na nákup cenných papírů v současné době využívá jen malá část našich klientů.

Změna strategií

V obecné rovině to souvisí s důsledky finanční krize před sedmi lety a změnami investičních strategií klientů, které se od té doby odehrály,“ vysvětluje Marek Hatlapatka z Cyrrusu. Obchodování je podle něj nyní podstatně méně agresivní, přibylo prý dlouhodobých investic a burziáni rovněž kladou větší důraz na rozložení rizik a vyplácení dividend.

Zájem o investiční půjčky vzbuzují takřka pouze zahraniční trhy. „Objemy obchodování na pražské burze dále klesají, zájem o investování jak za vlastní peníze, tak na páku, je tak nižší,“ připomíná osud domácí burzy mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Zavoral. Zatímco pražská burza letos zatím ztrácí takřka dvě procenta, evropské akcie v průměru kolem šesti procent přidaly.

Pavel Drahotský: Investování v nejistých časech

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!