Opční program ČEZ vynáší. Roman naposledy vydělal 264 milionů

2.6.2011 13:09   |  

aktualizováno Generální ředitel společnosti ČEZ Martin Roman opět využil štědrý opční program energetického gigantu. Tento týden prodal 330 tisíc akcií ČEZ za 309,44 milionu korun, což mu přineslo hrubý zisk téměř 264 milionů. Informoval o tom server motejlek.com.

Za královské zisky z prodeje akcií vrcholní manžeři ČEZu vděčí motivačnímu nastavení opčního programu. Opce jsou součástí odměňování, manažeři je dostávají jako motivační bonus, který jim umožňuje zakoupit akcie firmy za cenu před jejich nástupem do funkce a následně je při růstu akcií prodat. Dříve tuto možnost měli i členové dozorčí rady ČEZ, v roce 2005 o ni ale rozhodnutím firmy přišli.

Například právě Roman nakoupil v rámci opčního programu celkem 750 tisíc firemních akcií v pořizovací ceně 139 korun za jednu. Nyní se jejich cena pohybuje kolem 940 korun.

Zatím Roman prodal 626 tisíc akcií, jejichž prodej mu vynesl 655 milionů korun. Do nadace vložil 68 tisíc, zbývá tedy ještě 56 tisíc akcií, které může zpeněžit. Teoreticky jeho zisk před zdaněním v této chvíli představuje 667,65 milionů, píše motejlek.com.

„Načasování transakce mi přijde z pohledu prodávajícího správné, protože o akcie je zájem a tudíž se daný objem dá dobře rozpustit,“ komentoval Romanovo rozhodnutí hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček. „Samozřejmě investoři podobné věci nevidí rádi, avšak v tomto případě se domnívám, že díky své atraktivnosti by to nemělo mít vliv. Navíc dnes je poslední den s nárokem na dividendu. Obecně bych v tomto případě neviděl za prodejem výraznější důvod,“ dodal.


Čtěte více: Vysocí manažeři ČEZu prodávají akcie firmy


Prodej akcií managementem může podle analytiků J&T Banky na trhu působit negativně, nicméne vzhledem k výraznému růstu ceny akcií společnosti v posledních měsících lze takový prodej očekávat. Zprávu hodnotí neutrálně.

„Konkrétní načasování prodeje akcií managementem ČEZ může být nyní také motivováno tím, že akcie se dnes obchodují naposledy s nárokem na dividendu. V těchto dnes investoři jen neradi akcie prodávají, aby nepřišli o dividendu a toho se mohli manažeři rozhodnout využít. Jinými slovy věděli, že prodeje v této době nezapříčiní tak negativní reakci trhu, jako by tomu zřejmě bylo, kdyby již například bylo po dividendě,“ uvedl Marek Hatlapatka z Cyrrusu.

Nevydělává jenom šéf

Opční program využívají všechny manažerské špičky ČEZu. Jen od 27. května do 1. června tohoto roku manažeři společnosti prodali celkem 450 tisíc akcií firmy.

Ředitel divize výroba Vladimír Hlavinka si v květnu dokázal za jediný den vydělat prodejem akcií firmy 876 900 korun. V první polovině dubna si prodejem akcií přilepšil také například ředitel útvaru interního auditu ČEZ Petr Vobořil. Za 25 tisíc kusů akcií inkasoval 22 milionů korun. Stejné množství akcií mu ještě zbývá. Výkonný ředitel ČEZ Daniel Beneš v minulosti za 300 tisíc inkasoval 308 milionů korun. Za akcie přitom zaplatil 151,9 milionů, což znamená, že vydělal přes 156 milionů korun.


Vývoj akcií společnosti ČEZ na pražské burze online sledujte ZDE

Autor: sal

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web