Pražská burza zažila nejhorší měsíc za sedm let, patří k nejslabším hlavním trhům

Pražská burza zahájila nový týden poklesem, když index PX oslabil o 0,9 procenta na 857,61 bodu. Dolů ho táhly hlavně banky, energetická společnosti ČEZ a tabáková Philip Morris ČR. Letošní únor byl pro pražskou burzu nejhorší za posledních sedm let.

Burzovní palác
29.2.2016 18:10   |  

„Domácí trh měl za uplynulý měsíc žalostnou výkonnost, když propadl o sedm procent. Dlouho bychom hledali únor s tak špatným výkonem a museli bychom ´zabrousit´ až do roku 2009, kdy končila finanční krize. Doufejme tedy, že následné účtování na konci (nejen) března bude radostnější jako tehdy,“ uvedl makléř Fio banky Pavel Hadroušek.

Miroslav Frayer z Komerční banky upozornil, že z více než 90 hlavních akciových indexů podle agentury Bloomberg patří pražskému akciovému trhu v únoru až 90. místo. „Horšími byly jen japonské indexy Topix a Nikkei 225 a indický Sensex,“ podotkl Frayer.

Akcie Erste Bank zlevnily o 2,99 procenta na 635,10 Kč. Komerční banka odepsala 0,83 procenta na 4641 korun. Nejobchodovanějším titulem se stal ČEZ, jehož cenné papíry klesly o 0,27 procenta na 367 korun. Nejvyšší pokles pak zaznamenal Philip Morris ČR, který odevzdal 3,32 procenta na 12 759 korun. Výrazně ztrácela také mediální CME, textilka Pegas Nonwovens, likérka Stock a Pivovary Lobkowicz.

Prague Stock Index

Dařilo se naopak telekomunikační O2, která přidala 1,59 procenta na 255 korun. Mezi finančními tituly se nejlépe vedlo pojišťovně VIG, jejíž akcie posílily o 0,99 procenta na 580,60 Kč. Sázková Fortuna pak zhodnotila o 0,95 procenta na 96 korun. Právě Fortuna byla v únoru v Praze vůbec nejúspěšnějším titulem, když si polepšila o 14,3 procenta.

Koruna oslabovala k oběma hlavním světovým měnám. V 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 27,06 Kč/EUR, proti pátečnímu závěru tak byla o čtyři haléře slabší. Vůči dolaru pak česká měna oslabila o 15 haléřů na 24,90 Kč/USD.


Čtěte také:

Trhy mažou ztráty z minulého týdne, pomohlo i vyjádření prezidenta ECB

Evropská bankovní panika smetla i Prahu, burza zažila nejhorší letošní pád

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Život mimo EU nebude tak růžový, řekl britský ministr. Zvýší daně

Život mimo EU nebude tak růžový, řekl britský ministr. Zvýší daně

Británie bude muset zvýšit daně a omezit státní výdaje, aby se vypořádala s hospodářskými následky svého rozhodnutí opustit Evropskou unii. V rozhovoru na rozhlasové stanici BBC… více

Komerční prezentace
Mobilní web