Textilka Veba vyplatí dividendu | E15.cz

Textilka Veba vyplatí dividendu

Textilka Veba vyplatí dividendu
textilní průmysl
• 
ZDROJ: Richard Rameš, E15

ČTK, nos

Textilní společnost Veba z Broumova na Náchodsku vyplatí z nerozdělených zisků minulých let dividendy v celkové výši 168 milionů korun. Na jednu akcii o jmenovité hodnotě 1000 korun tak připadne dividenda 300 korun. V nerozděleném zisku firmě zůstane deset milionů korun. Rozhodla o tom dnes mimořádná valná hromada firmy. Veba, která vyrábí takzvaný africký brokát, patří k lídrům textilního oboru v Česku.

Většinu dividend získá společnost Incot. Ta vlastní přes 88 procent akcií Veby a výplatu dividend navrhla. Firma Incot, která patří šesti manažerům Veby, dividendy použije na financování transakce, při níž v říjnu 2010 koupila 50 procent akcií Veby. Akcie za 510 milionů korun koupila z konkurzní podstaty zkrachovalé společnosti Pyrr. Podle generálního ředitele Veby a spolumajitele Incotu Josefa Nováka bude Veba výplatu dividend z „naprosté většiny financovat z vlastních zdrojů“. Výplata dividend také podle něj neohrozí investiční a rozvojové záměry podniku. Letos by investice podniku měly dosáhnout rekordních 300 milionů korun.

Stejnou dividendu, tady 300 korun na akcii, Veba vyplácela i na začátku roku 2011. I tehdy Incot získané peníze použil na financování nákupu akcií Veby. Úplné vypořádání transakce nákupu akcií by měl Incot dokončit v roce 2014. Podle Nováka se s dalším financováním koupě akcií prostřednictvím dividend nepočítá.

„Růst a oživení afrických trhů byly silnější než se čekalo, posílili jsme i na úkor konkurence,“ řekl generální ředitel podniku Josef Novák. Na západoafrickém trhu je podle něj Veba v afrických brokátech lídrem trhu.

Autor: ČTK, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!