Al-Arabíja: Saúdové chtějí spolupracovat při podpoře cen ropy

Saúdská Arábie má zájem spolupracovat s dalšími producenty ropy na podpoře cen suroviny. S odkazem na nejmenované zdroje to dnes uvedla televizní stanice Al-Arabíja. Z království ale prý nevzešel návrh snížit produkci tak, jak o tom informovalo Rusko. Ceny ropy za poslední rok a půl klesly asi o 70 procent v důsledku přetrvávajícího převisu nabídky nad poptávkou.

Ropa, ilustrační foto
31.1.2016 11:45   |  

Ruský ministr energetiky Alexandr Novak tento týden řekl, že Saúdská Arábie navrhla, aby těžařské země snížily produkci ropy až o pět procent, a podpořily tak ceny suroviny na světových trzích. Jeho slova způsobila na trhu skokové zdražení suroviny.

V sobotu vyjádřil ochotu spolupracovat na koordinované podpoře trhu rovněž Irák. Tamní ministr ropného průmyslu Ádil Abdal Mahdí řekl, že jeho země je připravena akceptovat rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a nečlenských zemí kartelu o snížení těžby suroviny. Irák přitom teprve minulý týden oznámil, že jeho těžba je na rekordu a že hodlá ve zvyšování produkce ropy pokračovat.

Vývoj ceny ropy Brent: Zdroj: euroinvestor.com

Cena ropy v polovině ledna klesla pod 30 dolarů za barel, zatímco ještě před rokem a půl stála ropa více než 100 dolarů. Nejvíce ropy těží Saúdská Arábie a Rusko. Saúdská Arábie, největší producent v rámci OPEC, dosud odmítala výzvy některých členů organizace, aby kartel snížil těžbu, a napomohl tak k zotavení cen. Místo toho chce těžbu zachovat na současné úrovni, aby OPEC nepřišel o tržní podíl.

Podle iráckého ministra by ke zvýšení cen ropy bylo zapotřebí, aby se OPEC a nečlenské země kartelu dohodly na omezení těžby o zhruba 1,5 milionu barelů denně. Dodal, že Irák podpoří mimořádné zasedání kartelu, pokud se podaří dohodnout snížení těžby v koordinaci s dalšími producenty mimo kartel.


Čtěte také:

Ropa 2016: rok čekání na obrat

Saúdské trápení aneb Nesnesitelná levnost ropy

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web