Americká ropa zlevňuje osm týdnů v řadě, nejdéle za 30 let | E15.cz

Americká ropa zlevňuje osm týdnů v řadě, nejdéle za 30 let

Americká ropa zlevňuje osm týdnů v řadě, nejdéle za 30 let
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: danrandom, Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

ČTK

Světové ceny ropy znovu klesají a pohybují se těsně nad svými minimy za šest a půl roku. Ropný trh oslabily špatné zprávy z čínského zpracovatelského průmyslu. Cena americké lehké ropy WTI se snižuje už osmý týden za sebou, což je její nejdelší pokles od roku 1986.

WTI kolem 14:30 SELČ oslabila o půl dolaru na 40,92 dolaru za barel, ve čtvrtek sestoupila až na 40,21 dolaru, minimum za šest a půl roku a za týden ztrácí asi čtyři procenta. Severomořská ropa Brent ztrácela 60 centů na 46,02 dolaru a je už jen necelý dolar od letošního lednového minima 45,19 USD. Proti minulému pátku oslabila o šest procent.

Ceny ropy od června klesly zhruba o třetinu. Dolů je tlačí převis nabídky nad poptávkou a rekordně vysoká úroveň zásob.

Aktivita v čínském zpracovatelském sektoru v srpnu klesla nejprudším tempem za šest a půl roku, zejména kvůli slabé domácí poptávce a exportu. Údaje zesílily obavy z poklesu spotřeby ropy na předním trhu světa a oslabily akcie v Asii i Evropě.

Ceny ropy WTI Graphical visualization of Crude Oil

„Trh se zasekl v neochabujícím sestupném trendu,“ řekl agentuře Reuters Robin Bieber z londýnské makléřské firmy PVM Oil Associates. „Ceny tlačí dolů neustále vysoké dodávky spolu s růstem zásob v USA a rekordní těžbou OPEC. Navíc roste strach ze zpomalování růstu v Číně,“ uvedl Michael Poulsen z firmy Global Risk Management.

Na přelomu let 1985 a 1986 ceny ropy během pěti měsíců klesly ze zhruba 30 dolarů na deset dolarů za barel. Tehdy, podobně jako nyní, ropný kartel OPEC zvýšil těžbu, aby získal zpět podíl na trhu po silném růstu dodávek ze zemí mimo organizaci.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!