Anglo American zdvojnásobila ztrátu, firmu táhnou dolů ceny komodit

Nadnárodní těžařská společnost Anglo American v loňském roce prohloubila ztrátu na 5,6 miliardy dolarů (135,5 miliardy korun), což je zhruba dvojnásobek oproti ztrátě v předešlém roce. Společnost se potýká s prudkým poklesem cen komodit, kvůli kterému bojují o přežití i velcí hráči na trhu. Firma v rámci hluboké restrukturalizace plánuje prodat svou divizi železné rudy.

Ilustrační foto
16.2.2016 14:18   |  

Anglo American je pátou největší těžařskou společností na světě z hlediska tržní hodnoty. Propad světových cen komodit ji stejně jako její konkurenty ale nutí odprodávat majetek a snižovat dividendu a kapitálové výdaje, aby mohla splácet dluhy. Ceny ropy a mědi klesly letos na dlouhodobá minima.

Anglo dnes oznámila, že plánuje prodat aktiva v hodnotě až čtyř miliard dolarů. Zbavit se tak hodlá společnosti Kumba Iron Ore, která je největším těžařem železné rudy v Africe. Anglo v ní má podíl zhruba 70 procent. „Rozhodně jsme pod tlakem. Máme příliš mnoho dluhů,“ řekl v rozhovoru s televizí Bloomberg generální ředitel firmy Mark Cutifani.

Anglo, v jejíchž dolech se těží také diamanty nebo nikl, přišla loni kvůli propadu cen kovů o tři čtvrtiny tržní hodnoty. Mezinárodní ratingová agentura Moody’s Investors Service jí v pondělí srazila úvěrový rating do neinvestiční kategorie, tzv. „junk“. Uvedla přitom, že splácet dluhy bude pro Anglo vzhledem k pokračujícímu poklesu cen surovin ještě obtížnější.


Čtěte také:

Těžař Anglo American propustí až 85 tisíc lidí, nevyplatí ani dividendu

Ropa z břidlic na trhu přežívá, nízkým cenám navzdory

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Jen 15 procent všech prodaných automobilů v Nizozemsku budou v roce 2025 tvořit elektromobily. Návrh na omezení fosilních aut tak podle ministra ekonomiky nedává smysl. více

Mobilní web