Anglo American zdvojnásobila ztrátu, firmu táhnou dolů ceny komodit

Nadnárodní těžařská společnost Anglo American v loňském roce prohloubila ztrátu na 5,6 miliardy dolarů (135,5 miliardy korun), což je zhruba dvojnásobek oproti ztrátě v předešlém roce. Společnost se potýká s prudkým poklesem cen komodit, kvůli kterému bojují o přežití i velcí hráči na trhu. Firma v rámci hluboké restrukturalizace plánuje prodat svou divizi železné rudy.

Ilustrační foto
16.2.2016 14:18   |  

Anglo American je pátou největší těžařskou společností na světě z hlediska tržní hodnoty. Propad světových cen komodit ji stejně jako její konkurenty ale nutí odprodávat majetek a snižovat dividendu a kapitálové výdaje, aby mohla splácet dluhy. Ceny ropy a mědi klesly letos na dlouhodobá minima.

Anglo dnes oznámila, že plánuje prodat aktiva v hodnotě až čtyř miliard dolarů. Zbavit se tak hodlá společnosti Kumba Iron Ore, která je největším těžařem železné rudy v Africe. Anglo v ní má podíl zhruba 70 procent. „Rozhodně jsme pod tlakem. Máme příliš mnoho dluhů,“ řekl v rozhovoru s televizí Bloomberg generální ředitel firmy Mark Cutifani.

Anglo, v jejíchž dolech se těží také diamanty nebo nikl, přišla loni kvůli propadu cen kovů o tři čtvrtiny tržní hodnoty. Mezinárodní ratingová agentura Moody’s Investors Service jí v pondělí srazila úvěrový rating do neinvestiční kategorie, tzv. „junk“. Uvedla přitom, že splácet dluhy bude pro Anglo vzhledem k pokračujícímu poklesu cen surovin ještě obtížnější.


Čtěte také:

Těžař Anglo American propustí až 85 tisíc lidí, nevyplatí ani dividendu

Ropa z břidlic na trhu přežívá, nízkým cenám navzdory

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web