Cena zlata letos překoná dva tisíce dolarů za unci, odhadují analytici

Cena zlata letos pravděpodobně již třetím rokem za sebou poroste a mohla by překonat až rekordních dva tisíce dolarů (40 700 korun) za troyskou unci (31,1 gramu). Vyplývá to z průzkumu Londýnské asociace trhu zlata (LBMA) zveřejněného na internetových stránkách businessdaily.com.

ilustrační foto
8.1.2012 18:53   |  

Ankety se zúčastnilo 26 předních analytiků. Průměrná cena podle nich má letos činit 1766 dolarů za unci. Ve srovnání s loňskou průměrnou cenou to představuje růst o 12,34 procenta. Devatenáct dotazovaných očekává, že zlato letos překoná cenu dva tisíce dolarů za unci.

Cena zlata loni stoupla na nový rekord díky vysoké poptávce vlivem dluhové krize. Zlato je považováno za bezpečnou investici v dobách ekonomických nejistot a rostoucí inflace.

Analytici sice čekají další prudký růst ceny zlata na nové rekordy, v případě dalších drahých kovů, stříbra, palladia a platiny, tak optimističtí nejsou. Průměrná cena palladia má zůstat téměř beze změny, zvýší se o 0,3 procenta. U stříbra a platiny prý cena klesne. Cena stříbra se má snížit o 3,2 procenta a platiny o 5,6 procenta.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Trump shání lidi do volebního štábu, hlásí se ale málokdo

Trump shání lidi do volebního štábu, hlásí se ale málokdo aktualizováno

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump se rozhodl sestavit profesionální volební štáb, který by nahradil jeho skromný tým poradců z primárních voleb. Newyorský miliardář… více

Komerční prezentace
Mobilní web