Cena zlata se propadla na čtyřleté minimum, klesá i stříbro

Cena zlata v pátek prudce klesla, a dostala se tak na nejnižší úroveň od července 2010. Dolů ji tlačí zejména silnější kurz amerického dolaru. Na čtyřleté minimum se propadla i cena stříbra. Zlato zlevnilo až o tři procenta na 1161,25 dolaru (téměř 26 tisíc korun) za troyskou unci (31,1 gramu).

Ilustrační foto (zlaté rezervy ČNB)
31.10.2014 17:02   |  

Od začátku týdne cena žlutého kovu klesla o více než pět procent a je na cestě k nejprudšímu týdennímu propadu od loňského června. „Zlato by mohlo pokračovat v poklesu k úrovni 1120 USD, pokud dolar ještě zpevní,“ uvedl analytik Carlo Alberto De Casa ze společnosti ActivTrades.

Dolar vůči koši šesti hlavních světových měn vystoupil na nejvyšší úroveň od poloviny roku 2010. Za jeho růstem stály nečekaně příznivé údaje o vývoji ekonomiky Spojených států i překvapivé rozhodnutí japonské centrální banky přikročit k dalšímu uvolnění měnové politiky.

Silnější kurz dolaru zvyšuje ceny zlata i dalších komodit z pohledu držitelů ostatních měn, což omezuje poptávku. Cena stříbra se dnes propadla až o čtyři procenta na 15,76 dolaru za troyskou unci. Dostala se tak nejníže od února 2010.


Čtěte také:

Zlato se vzpamatovává, pomůže i bohyně Lakšmí

Dubaj láká na hromadnou dopravu. Cestujícím bude rozdávat zlato

Zlato ztrácí lesk, má nejnižší hodnotu za čtyři roky

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web