Ceny ropy jsou jako jojo, dnes rostly o devět procent | E15.cz

Ceny ropy jsou jako jojo, dnes rostly o devět procent

Ceny ropy jsou jako jojo, dnes rostly o devět procent
Rafinerie v USA
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Ceny ropy na světových trzích se prudce zvýšily, pozdě odpoledne již růst přesahoval devět procent. To je nejvýraznější denní vzestup za poslední roky. K růstu přispělo zotavení globálních akciových trhů, údaje o nečekaně hlubokém poklesu zásob ropy na americkém trhu i solidní data z americké ekonomiky.

Termínový kontrakt na severomořskou ropu Brent s dodáním v říjnu po sedmé hodině přidával 8,2 procenta a pohyboval se kolem 46,70 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate vykazovala nárůst o 9,2 procenta na 42,15 dolaru, a směřovala tak k největšímu dennímu nárůstu od června 2012.

Akcie v Číně a jinde v Asii prudce oživily a navázaly na středeční strmý vzestup na Wall Street. Oživení akciových trhů v Číně zmírnilo obavy z pokračujícího zpomalování druhé největší ekonomiky světa, které by zřejmě dál sráželo ceny na globálním komoditním trhu.

Zásoby ropy v USA klesly minulý týden o 5,5 milionu barelů, což je mnohem více, než se čekalo. Někteří analytici ale tento pokles považují za důsledek snížení dovozu suroviny do USA, což naznačuje, že by minulý týden mohl být jen anomálií.

Trh dnes k růstu podpořily i nečekaně dobré údaje o výkonu americké ekonomiky, která ve druhém čtvrtletí zrychlila podstatně více, než se uvádělo původně. K nárůstu přispěl i krok těžebního koncernu Shell, který po únicích a krádežích ropy zavřel dva významné ropovody v Nigérii. Omezil tím vývoz této suroviny ze země, která je jejím největším producentem na africkém kontinentě.

Ceny ropy od června klesly asi o třetinu. Srážela je vysoká produkce v USA, rekordní těžba na Blízkém východě a také obavy z klesající poptávky v asijských zemích. V pondělí klesla cena Brentu i WTI na nejnižší úroveň od začátku roku 2009, zejména pod vlivem obav z výrazného zpomalování růstu čínské ekonomiky.

Dnešní vývoj ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):
BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent říjen 46,67 43,14
New York - Nymex WTI říjen 42,15 38,60

Martin Novotný: Komodity na pranýři

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!