Ceny ropy míří k největšímu týdennímu propadu od začátku roku | E15.cz

Ceny ropy míří k největšímu týdennímu propadu od začátku roku

Ceny ropy míří k největšímu týdennímu propadu od začátku roku
1. září 2016 • 18:13
Světové ceny ropy dnes výrazně klesají a míří k nejhlubší týdenní ztrátě od počátku roku. Středeční údaje o nečekaně vysokém vzestupu zásob suroviny ve Spojených státech nasměrovaly pozornost trhu na rekordně vysoké zásoby po celém světě.

Severomořská ropa Brent kolem 17:45 SELČ ztrácela 2,3 procenta na 45,82 dolaru za barel, cena americké lehké ropy WTI odepisovala 2,5 procenta na 43,59 USD za barel. Od počátku týdne už oba druhy ropy oslabily o více než osm procent.

„Vysoké zásoby v USA naznačují, že přebytek na trhu potrvá déle, než se čekalo,“ řekl agentuře Reuters Hans van Cleef z nizozemské banky ABN AMRO Bank. Ropu přitom podle něj čeká další pokles, pokud americká centrální banka (Fed) brzy zvýší úrokové sazby, a posílí tím kurz dolaru.

Cena Brentu v první polovině srpna vzrostla o zhruba deset dolarů a před dvěma týdny se vyhoupla až nad 51 dolarů. Investory povzbudily signály, že největší světoví producenti chystají kroky na podporu cen, od té doby ale na trhu zavládla ohledně této možnosti hluboká skepse. Členské země OPEC se mají sejít ke konci září v Alžírsku.

Autor: ČTK
 

businessinfo.cz

  • Stát shromažďuje příliš mnoho dat, hrozí zneužití, varují poplatníci před kontrolním hlášením
  • Česká firma vyvinula unikátní metodu pomáhající rozkládat plasty, uplatnění najde v Číně
  • Na solárním boomu v Česku vyrostlo množství firem. Teď hledají příležitost v zahraničí
  • Chile: Exportéry láká trh s otevřenou náručí