Ceny ropy přes počáteční nárůst klesly, Brent spadl pod 41 dolarů | E15.cz

Ceny ropy přes počáteční nárůst klesly, Brent spadl pod 41 dolarů

Ceny ropy přes počáteční nárůst klesly, Brent spadl pod 41 dolarů
8. března 2016 • 17:49
Světové ceny ropy dnes navzdory počátečnímu růstu začaly klesat. Trh s ropou nejdříve těžil z nadějí na společný postup velkých ropných států s cílem podpořit ceny této komodity. Náladu ale zchladila analytická zpráva společnosti Goldman Sachs.

Cena severomořské ropy Brent dnes nejdříve stoupla až na tříměsíční maximum 41,48 dolaru za barel, později ale začala klesat. Kolem 15:45 SEČ se pohybovala na 40,24 dolaru za barel se ztrátou 60 centů. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu odepisovala 75 centů na 37,15 dolaru za barel.

Minulý týden získaly ceny ropy zhruba deset procent. Trh podporovaly vyhlídky na snižování přebytku nabídky, zejména v podobě omezování těžby. Po týdnech oživování z minim se na trhu začal prosazovat předpoklad, že trend cenového poklesu, v němž ropa od poloviny roku 2014 ztratila dvě třetiny hodnoty, je u konce.

Cena ropy Brent

K oživení cen přispěla snaha některých velkých producentů o spolupráci na omezení těžby. Kuvajt dnes oznámil, že země přistoupí na zmrazení produkce ropy, pouze pokud se do něj zapojí všichni velcí producenti, tedy včetně Íránu.

Analytici společnosti Goldman Sachs ale v dnešní zprávě uvedli, že nedávné zotavování cen ropy bylo předčasné a neobhajitelné. „I když by tato dynamika (rostoucích cen) mohla pokračovat, za současných podmínek (tyto ceny) jednoduše nejsou udržitelné,“ napsali podle agentury Reuters. Sektor podle nich potřebuje nižší ceny, aby nezmizel finanční tlak a mohl být dokončen proces nastolení rovnováhy.

Autor: ČTK
 

businessinfo.cz

  • Česká firma vyvinula unikátní metodu pomáhající rozkládat plasty, uplatnění najde v Číně
  • Na solárním boomu v Česku vyrostlo množství firem. Teď hledají příležitost v zahraničí
  • Chile: Exportéry láká trh s otevřenou náručí
  • Neplatičů DPH v registru přibývá geometrickou řadou