Ceny ropy přes počáteční nárůst klesly, Brent spadl pod 41 dolarů

Světové ceny ropy dnes navzdory počátečnímu růstu začaly klesat. Trh s ropou nejdříve těžil z nadějí na společný postup velkých ropných států s cílem podpořit ceny této komodity. Náladu ale zchladila analytická zpráva společnosti Goldman Sachs.

 Ilustrační foto
8.3.2016 17:49   |  

Cena severomořské ropy Brent dnes nejdříve stoupla až na tříměsíční maximum 41,48 dolaru za barel, později ale začala klesat. Kolem 15:45 SEČ se pohybovala na 40,24 dolaru za barel se ztrátou 60 centů. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu odepisovala 75 centů na 37,15 dolaru za barel.

Minulý týden získaly ceny ropy zhruba deset procent. Trh podporovaly vyhlídky na snižování přebytku nabídky, zejména v podobě omezování těžby. Po týdnech oživování z minim se na trhu začal prosazovat předpoklad, že trend cenového poklesu, v němž ropa od poloviny roku 2014 ztratila dvě třetiny hodnoty, je u konce.

Cena ropy Brent

K oživení cen přispěla snaha některých velkých producentů o spolupráci na omezení těžby. Kuvajt dnes oznámil, že země přistoupí na zmrazení produkce ropy, pouze pokud se do něj zapojí všichni velcí producenti, tedy včetně Íránu.

Analytici společnosti Goldman Sachs ale v dnešní zprávě uvedli, že nedávné zotavování cen ropy bylo předčasné a neobhajitelné. „I když by tato dynamika (rostoucích cen) mohla pokračovat, za současných podmínek (tyto ceny) jednoduše nejsou udržitelné,“ napsali podle agentury Reuters. Sektor podle nich potřebuje nižší ceny, aby nezmizel finanční tlak a mohl být dokončen proces nastolení rovnováhy.


Čtěte také:

Ropa se odráží ode dna, po třech měsících překonala 40 dolarů

Růst produkce ropy v Rusku se po dohodě o zmrazení těžby zastavil

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Protonové centrum prodloužilo svůj úvěr, až do roku 2033

Protonové centrum prodloužilo svůj úvěr, až do roku 2033

Soukromá pražská ozařovací klinika slaví další krok k ekonomické stabilizaci. Pět dní poté, co Protonové centrum (PTC) uzavřelo standardní smlouvu se Všeobecnou zdravotní… více

Mobilní web