Ceny ropy sestupují z letošního maxima, Brent je za 40 dolarů

Ropa na světových trzích zastavila růst, a sestupuje tak z letošního maxima. K poklesu přispívají obavy, že kvůli jarní údržbě rafinerií ve Spojených státech se ještě více zvýší zásoby ropy v tamních skladech, vliv mají ale také obnovené pochybnosti, zda budou velcí producenti ropy skutečně schopni se dohodnout na omezení těžby.

Ropa, ilustrační foto
10.3.2016 20:20   |  

K poklesu přispěl i přechodný růst kurzu dolaru po rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) výrazněji uvolnit měnovou politiku. Dolar ale zisky později ztratil, takže ropa zmírnila ztráty. Cena severomořské ropy Brent vykazovala kolem 18:30 středoevropského času pokles o více než 2,5 procenta na zhruba 40 dolarů za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu ztrácela zhruba 1,8 procenta na 37,60 dolaru.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby benzinu ve Spojených státech minulý týden výrazně klesly, zásoby ropy se ale zvýšily a vystoupily na nový rekord 521,9 milionu barelů. Někteří analytici dnes uvedli, že kvůli údržbě rafinerií by se zásoby mohly ještě zvýšit.

Zdroje agentury Reuters mezitím uvedly, že avizovaná schůzka zástupců největších světových vývozců ropy z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) i mimo ni se pravděpodobně neuskuteční. Jednání o možném zmrazení produkce se předpokládá 20. března v Moskvě. Írán ale ještě neřekl, zda by se k takové dohodě připojil.

Vývoj ceny ropy Brent Graphical visualization of market data. Zdroj: ieconomics.com


Čtěte také:

Ropa z břidlic na trhu přežívá, nízkým cenám navzdory

Další američtí těžaři omezují frakování, ropa je příliš levná

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Olympijský výbor Rusko z Ria nevyloučil, rozhodovat budou svazy

Olympijský výbor Rusko z Ria nevyloučil, rozhodovat budou svazy

Mezinárodní olympijský výbor Rusko z her v Riu de Janeiro kvůli rozsáhlé dopingové aféře nevyloučil. Rozhodnutí o účasti ruských sportovců na olympiádě ponechá na federacích… více

Mobilní web