Ceny ropy stouply kvůli zprávě o poklesu zásob benzinu v USA

Světové ceny ropy dnes výrazně stouply, protože zpráva o prudkém poklesu zásob benzinu ve Spojených státech signalizovala zvyšující se poptávku po pohonných hmotách. K růstu cen přispěly rovněž spekulace o brzké dohodě předních těžařů na zmrazení produkce ropy.

Ropa, ilustrační foto
9.3.2016 18:02   |  

Cena severomořské ropy Brent vykazovala krátce po 17:00 SEČ nárůst o více než tři procenta na téměř 41 dolarů za barel. Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu připisovala přes čtyři procenta a nacházela se těsně nad 38 dolary za barel.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) dnes oznámil, že zásoby ropy ve Spojených státech minulý týden stouply o 3,9 milionu barelů na nové rekordní maximum 521,9 milionu barelů. Zásoby benzinu se však snížily o 4,5 milionu barelů, což představuje jejich nejprudší týdenní pokles za téměř dva roky.

„Benzin je hvězdou dnešní show. Přetrvávající silná poptávka vedla k výraznému úbytku zásob benzinu, a to navzdory vyšší produkci rafinerií,“ uvedl podle agentury Reuters analytik komoditního trhu Matt Smith ze společnosti ClipperData.

Nigerijský tisk dnes s odvoláním na jednoho z představitelů iráckého ropného průmyslu informoval, že přední producenti ropy budou o zmrazení těžby jednat 20. března v Moskvě. Ruské ministerstvo energeticky nicméně později uvedlo, že o termínu a místu schůzky zatím nebylo rozhodnuto.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web