Ceny ropy zůstanou u dna až deset let, míní největší obchodník světa

Ceny ropy zůstanou na nízké úrovni až deset let. Jejich výraznějšímu zvýšení totiž brání zpomalování růstu čínské ekonomiky a těžba z břidlicových ložisek ve Spojených státech. Uvedla to podle agentury Bloomberg společnost Vitol Group, která je největším nezávislým obchodníkem s ropou na světě.

Ropa, ilustrační foto
8.2.2016 17:30   |  

„Je těžké očekávat dramatický nárůst cen,“ řekl agentuře Bloomberg generální ředitel podniku Ian Taylor. Dodal, že ceny ropy by se příštích pět až deset let mohly pohybovat v rozpětí od 40 do 60 dolarů za barel.

Cena severomořské ropy Brent se v lednu propadla až na 27,10 dolaru za barel, tedy na nejnižší úroveň za téměř 13 let. Nyní se nachází v blízkosti 33 dolarů za barel.

Podle Taylora ale není jisté, zda se již ceny ropy odrazily ode dna. Na trhu s ropou totiž nadále panuje převis nabídky nad poptávkou, což vede ke zvyšování zásob. Ve druhé polovině roku nicméně šéf Vitolu očekává mírný nárůst cen na 45 až 50 dolarů za barel.

Brent Crude Oil

Podle Taylora je možné, že ceny ropy se již nevrátí nad hranici 100 dolarů za barel. Zdražování ropy brání kromě vysokých dodávek na trh také efektivnější využívání této suroviny.

Ceny ropy tlačí dolů rovněž neochota Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) omezit těžbu. Kartel naopak v poslední době produkci zvyšuje a zostřuje cenovou válku s ostatními těžaři. Podle Taylora nicméně nelze vyloučit, že se OPEC dohodne s nečlenskými těžařskými zeměmi, jako je například Rusko, na koordinovaném omezení těžby.


Čtěte také:

Americkou ropu s chutí bere i Venezuela, zlepšuje s ní tu vlastní

Těžaři ropy se chystají propustit desetitisíce zaměstnanců

Zisk Shellu propadl o 87 procent, firma pociťuje nízké ceny ropy

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Medikamenty jsou příliš levné, některé kvůli tomu mizí z trhu

Medikamenty jsou příliš levné, některé kvůli tomu mizí z trhu

Řadu let se v Česku daří držet veřejné náklady na léky na uzdě. Nejdříve díky systému úředního stanovování cen a úhrad podle těch nejnižších v Evropě, pak díky dohodám Všeobecné… více

Mobilní web