Čína je posedlá zlatem, prodej poprvé překonal tisíc tun

Poptávka Číňanu po zlatě se loni vyšplhala na rekord. Kupující využívají nízkých cen a nakupují jak šperky, tak investiční zlato. Země se zároveň stala největším producentem drahého kovu.

Ilustrační foto
10.2.2014 15:07   |  

Čínští zákazníci loni nakoupili přes 1176 tun zlata, uvedla Čínská asociace pro zlato. Poptávka tak meziročně stoupla o 41 procent, dodala státem ovládaná organizace. Přes hranici tisíce tun se spotřeba přehoupla vůbec poprvé.

Zákazníci tak využívají propadu ceny drahého kovu během minulého roku o 28 procent. Ten se loni ocitl až na 1206 dolarech za troyskou unci, nejnižší ceně od září 2010.

Tradičně největší část zlata skončila na pultech klenotnictví. Zlatníci prodali šperky o váze 716,5 tuny, meziročně o 43 procent více. Ještě větší navýšení poptávky, o 57 procent, zažily zlaté pruty, obvykle sloužící jako investiční produkt.

Ani čínská poptávka, tvořící podle asociace čtvrtinu celosvětového zájmu, ale nestačí k opětovnému nastartování růstu globálních cen drahého kovu. Investoři se jej totiž zbavují kvůli obavám, že americká centrální banka zastaví svůj program podpory ekonomiky. Čínští zájemci, nakupující obvykle s omezeným rozpočtem, na vyvolání dlouhodobého růstu cen nestačí.

Cena zlata v posledních pěti letech

Rekord loni pokořili i čínští těžaři zlata, kteří tak po sedmé v řadě obhájili pozici největšího producenta na světě. Těžba stoupla o 6,2 procenta na 428 tun.

Světová rada pro zlato zveřejní data o prodejích data za rok 2013 tento týden. Předpokládá se, že Čína v poptávce překoná Indii, kde se předloni prodalo 864 tun zlata, nejvíce na světě. Kvůli dani na dovoz zlata, kterou loni zavedla indická vláda, zřejmě poptávka v zemi klesla.


Čtěte také:

Zlato z London City míří na východ, letos se ho vyvezlo desetkrát více než loni

Geologové objevili v Číně zlato za 3,2 miliardy dolarů

Asiaté se vrhli na zlato. Nakupují ve velkém

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Evropská komise má v současnosti na stole návrh reformy zákonů o autorských právech. V dokumentech, které EU zveřejní v září, se Evropská komise zabývá podporou mediálních domů.… více

Mobilní web