Čína má zájem o ropu z USA, po zrušení restrikcí zadala první objednávku

Zrušení skoro čtyřicetiletého zákazu vývozu americké ropy využila Čína. Státní rafinerie Sinopec si objednala ze Spojených států svých prvních 600 tisíc barelů této suroviny. Tento objem by sám o sobě celkovou čínskou poptávku neuspokojil na déle než dvě hodiny, obchod nicméně naznačuje, že Peking myslí diverzifikaci energetických zdrojů vážně.

Ropný tanker
16.1.2016 11:02   |  

Podle agentury Reuters může tato dodávka předznamenat stabilní proud ropy z USA do Číny. Pravidelným dodávkám může také napomoci skutečnost, že společnost Sinopec má na Amerických Panenských ostrovech pronajaty skladovací nádrže, kde lze americkou lehkou ropu smíchat například s tou venezuelskou, jež je svým složením výrazně hustší. Výsledná směs by lépe odpovídala té, která se v Číně obvykle využívá.

„Export americké surové ropy je dobrou zprávou pro globální trh. Umožňuje rafineriím v Asii a Pacifiku zbavit se závislosti na několika málo dodavatelích,“ cituje agentura Reuters svůj zdroj ze společnosti Sinopec. „Naše skladovací kapacity v Karibiku nám pomohou v přizpůsobení se nové situaci,“ dodal.

První dodávka pro Sinopec ovšem zamíří do Číny přímo, bez „zastávky“ v karibských nádržích. Vzhledem k nízkým cenám ropy není jinak její dovoz až ze Spojených států do ostatních oblastí světa, jako je například Evropa, příliš rentabilní. Sinopec by ale v budoucnu mohl těžit také z úspor z rozsahu, jelikož jde o druhého největšího zpracovatele ropy na světě.

Vývoj cen ropy:


Čtěte také:

USA povolily vývoz ropy. Po téměř 40 letech restrikcí

Čína se stala největším dovozcem ropy na světě, překonala USA

Autor: vaj

Komentáře

Čtěte také

Vědci v Brně vyvinuli unikátní detekční systém: "citlivé" kabely

Vědci v Brně vyvinuli unikátní detekční systém: "citlivé" kabely

Systém takzvaného neviditelného plotu pro vzdálenou kontrolu potrubí a dalších liniových staveb vyvinuli vědci z Vysokého učení technického (VUT) v Brně. Zařízení umožňuje… více

Mobilní web