Drahé zlato brzdí prodej šperků

Tuzemský trh se šperky z drahých kovů loni opět vykázal pokles. Puncovní úřad ve srovnání s rokem 2010 opatřil ochranou známkou zhruba o sedm procent méně zlatých šperků a počet opuncovaných stříbrných šperků se snížil o pětinu.

 V Jablonci nad Nisou razili 12. dubna první zlaté investiční medaile z nové série věnované českým bankovkám. První zlatou kilovku zdobí stejně jako pětitisícovou bankovku na lícové straně portrét prvního prezidenta T.G. Masaryka a na rubu nejvýznamnější pražské památky. Na výtvarném pojetí spolupracoval autor českých bankovek Oldřich Kulhánek s dvorním medailérem České mincovny Vladimírem Opplem. Ten je mimo jiné autorem české dvacetikoruny. Na snímku kontrola puncu.
20.2.2012 14:52   |  

Počet puncem označených šperků byl nejnižší od roku 1993. Uvedl to předseda puncovního úřadu Martin Novotný, který pokles trhu se šperky přisoudil hlavně rostoucím cenám zlata a výraznému zvýšení poptávky po investičním zlatu a stříbru.

Množství opuncovaných zlatých šperků loni meziročně kleslo o 7,4 procenta z 983 tisíc v roce 2010 na 910 tisíc kusů. Celková hmotnost označených zlatých šperků se snížila výrazněji, a to o více než pětinu z 2261 kilogramů v roce 2010 na 1757.


Také čtěte: Zlato zažilo divoký rok...


„Snížení množství opuncovaných šperků souvisí s celosvětovým poklesem v této komoditě, kdy se projevil trend odklonu od nákupu zlata a stříbra ve špercích ve prospěch nákupu zlata a stříbra ve formě investičních slitků,“ uvedl Novotný. Propady akciových trhů a obecně negativní zprávy ze světových ekonomik, jejichž frekvence se loni zvýšila, mají podle Novotného vždy nepříznivý vliv na prodej zlatých šperků.

Jak roste cena zlata

„Lidé jsou obezřetní a utrácejí méně, takže nákupy šperků odkládají. I když nakonec nějaký ten dárek ženě či vnoučatům koupí, je to méně než v letech konjunktury,“ podotkl Novotný.

Zlato loni rekordně zdražilo poté, co agentura Standard & Poor's zhoršila úvěrový rating Spojených států. Například jablonecká Česká mincovna loni v létě díky rostoucím cenám zlata na světových trzích za jediný týden prodala investiční zlato za bezmála 100 milionů korun. „Cena zlata a stříbra na světových trzích loni neustále rostla. Je to jeden z hlavních faktorů poklesu poptávky po špercích, které kvůli tomu zdražují a prodeje klesají,“ míní Novotný.

Autor: nos,čtk

Komentáře

Čtěte také

Roboti získávají nervový systém. Vědci je učí cítit bolest a včas reagovat

Roboti získávají nervový systém. Vědci je učí cítit bolest a včas reagovat Video

Naše celé tělo ale i jednoduché organismy jsou vybavené nervovým systémem, který dokáže pomocí různých senzorů (teplo, tlak, zvuk a další) rozpoznat překročení určité kritické… více

Komerční prezentace
Mobilní web