Hrozba konfliktu na Blízkém východě vytlačila ceny ropy na půlroční maximum

Světové ceny ropy dnes stouply o více než tři dolary za barel kvůli možnému vojenskému zásahu západních mocností proti Sýrii. Cena severomořské ropy Brent se tak vyšplhala až na šestiměsíční maximum nad 114 dolarů za barel. Sýrie sice nepatří mezi velké producenty ropy, vojenská intervence by však mohla vyvolat širší konflikt na Blízkém východě. Ten se na celosvětové těžbě ropy podílí zhruba třetinou.

Ceny ropy stoupají kvůli obavám, že intervence Západu v Sýrii by mohla přerůst v rozsáhlejší blízkovýchodní konflikt (Snímek z Války v Perském zálivu)
27.8.2013 19:15   |  

Americký prezident Barack Obama se západními spojenci podle dostupných informací zvažuje omezený vojenský útok proti Sýrii, kterým by Damašek potrestali a zastrašili za údajné použití chemických zbraní. Podle západních zdrojů se dá vojenský úder očekávat v příštích dnech. Tradiční spojenci syrského vládnoucího režimu, tedy Rusko, Čína a Írán, opětovně před intervencí varovali.

„Se stupňující se rétorikou kolem Sýrie se opět zvyšuje riziková přirážka u cen ropy,“ uvedl analytik Dominick Chirichella ze společnosti Energy Management Institute. „Vojenská akce v Sýrii by mohla vést k rozšíření chaosu na těžební oblasti Blízkého východu i na některé klíčové trasy pro přepravu ropy,“ dodal.

Cena ropy Brent stoupla o téměř 3,5 dolaru na šestiměsíční maximum 114,17 dolaru za barel a je na cestě k nejprudšímu dennímu nárůstu od začátku května. Americká lehká ropa WTI zdražila o více než tři dolary na rovných 109 dolarů za barel.

Ropu v poslední době tlačí vzhůru také výpadky v produkci v Severním moři a v Libyi. K poptávce investorů po ropě přispívají rovněž příznivé hospodářské údaje z Číny a z eurozóny.

Ceny ropy WTI v posledních pěti letech


Čtěte také:

Západ zaútočí v Sýrii v nejbližších dnech

Investiční banky očekávají, že cena ropy brzy vzroste

Život na hraně: Obchodníci s ropou vydělávají i uprostřed syrského chaosu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Číňané dohodli další investice v Africe za sedmnáct miliard dolarů

Číňané dohodli další investice v Africe za sedmnáct miliard dolarů

Čínské podniky a bankovní domy se předběžně dohodly se svými protějšky z Afriky na spolupráci v oblasti infrastruktury, energetiky nebo informačních technologiích. Hodnota… více

Mobilní web