IEA: Ceny ropy zřejmě našly své dno, těžba v USA rychle klesá

Ceny ropy se možná již dostaly na své dno, protože těžba ve Spojených státech a dalších zemích, které nejsou členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), začíná rychle klesat a růst dodávek z Íránu není tak dramatický. Uvedla to ve zprávě o stavu trhu s ropou Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Ropná plošina v USA
11.3.2016 10:49   |  

IEA nyní věří, že těžba zemí, které nejsou členy ropného kartelu OPEC, klesne v letošním roce o 750 tisíc barelů denně místo doposud uváděných 600 tisíc barelů denně. Těžba v USA má klesnout o 530 tisíc barelů denně. „Jsou zde jasné signály, že tržní síly pracují a producenti s vyššími náklady snižují těžbu,“ uvedla IEA.

Těžba zemí OPEC v únoru podle IEA klesla o 90 tisíc barelů denně. Mohl za to výpadek těžby v Nigérii, Iráku a Spojených arabských emirátech. „Na druhé straně návrat Íránu na trhy byl méně dramatický, než Íránci tvrdili. Domníváme se, že v únoru těžba stoupla o 220 tisíc barelů denně a prozatím se zdá, že návrat Íránu bude pozvolný,“ dodala IEA.

Ceny ropy Brent v posledním roce Graphical visualization of market data.

V důsledku těchto faktorů zásoby v členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) poprvé za rok klesly, i když příliv ropy do zásobníků se zvýšil. Nicméně IEA očekává, že globální zásoby ropy a ropných produktů v první polovině letošního roku silně vzrostou o zhruba 1,5 až 1,9 milionu barelů denně. V druhé polovině roku však mají zpomalit růst na 0,2 milionu barelů denně. V předchozí zprávě agentura čekala zpomalení růstu na 0,3 milionu barelů denně.

„V případě cen je možná již světlo na konci toho dlouhého, tmavého tunelu, ale nemůže si být přesně jistí, kdy v roce 2017 dosáhne ropný trh tolik žádoucí rovnováhy. Je jasné, že současný směr jízdy je správný, i když cesta bude ještě dlouhá,“ citovala agentura Reuters zprávu IEA.


Čtěte také:

Ceny ropy sestupují z letošního maxima, Brent je za 40 dolarů

Ceny ropy stouply kvůli zprávě o poklesu zásob benzinu v USA

Zmražení těžby ropy získalo podporu ázerbájdžánské státní firmy Socar

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vědci v Brně vyvinuli unikátní detekční systém: "citlivé" kabely

Vědci v Brně vyvinuli unikátní detekční systém: "citlivé" kabely

Systém takzvaného neviditelného plotu pro vzdálenou kontrolu potrubí a dalších liniových staveb vyvinuli vědci z Vysokého učení technického (VUT) v Brně. Zařízení umožňuje… více

Mobilní web