IEA: Převis nabídky na trhu s ropou potrvá až do konce roku

Převis nabídky na trhu s ropou se udrží až do konce letošního roku, zejména kvůli vyšší těžbě a nezvykle teplému počasí v zimní sezoně. Předpověděla to dnes Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Nadměrné dodávky ropy na trh tlačí cenu této strategicky důležité suroviny výrazně dolů, minulý týden cena poprvé za 12 let spadla až pod 30 dolarů za barel.

 ilustrační foto
19.1.2016 10:52   |  

„Domníváme se, že trh s ropou má před sebou vyhlídku třetího roku v řadě, kdy bude nabídka převyšovat poptávku o milion barelů denně,“ uvedla IEA ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu.

Agentura nadále předpokládá, že růst poptávky po ropě letos zpomalí na zhruba 1,2 milionu barelů denně z loňských 1,8 milionu barelů denně.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) opakovaně odmítla podpořit ceny ropy omezením těžby. Írán se navíc po zrušení mezinárodních sankcí chystá zvýšit vývoz ropy o půl milionu barelů denně. IEA předpokládá, že těžba ropy v Íránu do konce prvního čtvrtletí tohoto roku stoupne asi o 300 tisíc barelů denně.

IEA byla založena v 70. letech, aby bránila západní státy dovážející ropu před kartelovou silou zemí OPEC. Agentura působí jako poradce v otázkách energetiky pro členské země OECD, mezi které patří i Česká republika.

Vývoj ceny ropy Brent


Čtěte také:

Jan Kovalovský: Jak na ropu? Short nyní, long později!

Vyhlídky na zrušení íránských sankcí poslaly ropu na dvanáctileté minimum

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu aktualizováno

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes tamní ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Dodal však, že jeho země bude… více

Mobilní web