Investoři s penězi utíkají do „bezpečí“

23.12.2010 7:26   |  

Dozvuky krize vyhnaly investory z akcií. Lidé se jich bojí, protože příliš nedůvěřují ekonomickému vývoji v západním světě. Zájem je proto o investice do nástrojů, které považují za bezpečné – do komodit, dluhopisů či cenných papírů z rozvojových trhů.

Letošek byl hlavně rokem dluhopisů. Výrazně se zvýšila poptávka investorů i nabídka – ať už ze strany zadlužených států, či firem, kterým banky stále nechtějí příliš půjčovat. I přes rizika, která se objevila v Irsku či Řecku, lze na dluhopisech stále ještě dost vydělat: globální dluhopisový index JPMorgan letos vzrostl o 13 procent.

Komodity a rozvojové trhy těží podle analytiků z amerického „kvantitativního uvolňování“. Natisknuté peníze pak spíše než do amerických akcií putují do exotických destinací. Donedávna preferovaná Čína se sice už možná přehřála, čemuž nasvědčuje vývoj indexu šanghajské burzy, který letos ztratil 12 procent, investoři však objevili jiná, ještě dynamičtější místa pro investice. Nejúspěšnější burzou roku se tak stal parket ve srílanském Colombu, jenž posílil více než o 90 procent. Raketový růst zaznamenaly i komodity. Někteří analytici ale upozorňují, že také na dluhopisech i komoditách už roste bublina.

Zlato za letošek přidalo 27 procent, na podzim se dostalo nad 1400 dolarů za troyskou unci. Stříbro rostlo dokonce o 74 procent na 29,5 dolaru za troyskou unci. Vítězem mezi komoditami je letos bavlna s růstem na 1,54 dolaru za libru, téměř dvojnásobek oproti lednu. Švýcarský frank na páru s eurem ke konci roku boří jedno maximum za druhým, je tak skvělým barometrem nálady na evropských trzích. Cena ropy od začátku roku vzrostla o 4,5 procenta na 90 dolarů za barel. Analytici, pokud bude pokračovat optimistický vývoj ekonomiky, očekávají příští rok její cenu okolo hodnoty 100 dolarů za barel.

Zato západoevropské akciové trhy letos připomínaly horskou dráhu. Začátek roku ilustroval ostrý růst, v dubnu přišel prudký pád, který spustila všeobecná panika při vypuknutí dluhových problémů eurozóny. Druhé pololetí bylo ve znamení většího apetitu k riziku a růstu s právě vrcholící santaclausovskou rallye, která vytlačila americký index S&P 500 z červencových 1025 bodů na současných 1255 bodů – třicetiměsíční maxima.

Autor: Zdeněk Pečený, Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Profil Věry Čáslavské: Deset let na vrcholu

Profil Věry Čáslavské: Deset let na vrcholu

Patřila k nejobdivovanějším osobnostem planety, pro bývalé Československo získala jedenáct olympijských medailí. Komunistický režim ji prohlásil za nepřítele lidu, byla bez práce… více

Mobilní web