Írán prý brzy začne těžit stejné množství ropy jako před uvalením sankcí | E15.cz

Írán prý brzy začne těžit stejné množství ropy jako před uvalením sankcí

Írán prý brzy začne těžit stejné množství ropy jako před uvalením sankcí
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Íránská těžba ropy dosáhne do dvou měsíců úrovně před zavedením mezinárodních sankcí kvůli íránskému jadernému programu, uvedl náměstek íránského ministra pro ropný průmysl. Vyjádření by podle agentury Reuters mohlo naznačovat, že Írán by do příští schůzky členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) mohl být ochoten jednat o případném zmrazení produkce.

Členským a nečlenským státům ropného kartelu OPEC se v neděli nepodařilo dosáhnout dohody o zmrazení těžby na lednové úrovni. Saúdská Arábie totiž trvala na tom, aby se k dohodě připojili všichni členové ropného kartelu, tedy i Írán.

Teherán je sice přebytkem ropy na světovém trhu znepokojen, uvažovat o zmrazení produkce ovšem odmítá, dokud nezvýší svoji těžbu ropy na úroveň před zavedením mezinárodních sankcí kvůli svému kontroverznímu jadernému programu. Hospodářských restrikcí ze strany USA a EU se Teherán zbavil letos v lednu.

Ceny ropy Brent

Náměstek íránského ministra ropného průmyslu Rochneddín Džavádí podle státní agentury IRNA uvedl, že na úroveň před sankcemi se íránská těžba dostane do konce íránského měsíce chordád, což odpovídá 20. červnu. Příští setkání členských zemí OPEC se uskuteční 2. června ve Vídni.

Džavádí minulý týden uvedl, že íránská denní produkce ropy již překročila 3,5 milionu barelů. Před uvalením sankcí na íránský ropný průmysl v letech 2011 a 2012 byla mírně pod čtyřmi miliony barelů denně.

Nejmenovaný zdroj Reuters obeznámený s íránskou ropnou politikou po krachu nedělního jednání v Dauhá uvedl, že Teherán se ke snahám o stabilizaci trhu připojí „brzy poté“, co se dostane na hodnoty před zavedením sankcí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!