Krize na Ukrajině zahýbala cenami drahých kovů

Krize na Ukrajině hýbe cenami drahých kovů. Zlato se kvůli anexi Krymu Ruskem vyšplhalo v polovině března od začátku roku o 15 procent na 1380 dolarů za trojskou unci. Od té doby jeho cena klesla ke 1300 dolarů. Podobně dramaticky se projevila nejistota ohledně dalšího postupu Ruska vůči Ukrajině do ceny paládia.

Ilustrační foto (zlaté rezervy ČNB)
9.4.2014 18:04   |  

Paládium v průběhu února a března vystoupalo ze 702 dolarů za unci na 780 dolarů za unci. Po krátké korekci z dvacátého března, kdy cena klesla na 754 dolarů, opět tento drahý kov posílil až na 792,5 dolarů.

„Svůj vliv na tyto výkyvy měly také sankce, které byly uvaleny na Rusko po jeho anexi Krymského poloostrova,“ vysvětluje Libor Křapka, manažer prodeje investičních drahých kovů české společnosti Safina.

„Důvodem je to, že do Ruska je koncentrován významný podíl těžby tohoto kovu platinové skupiny. Kvůli sankcím může docházet k problémům s dodávkami na světový trh,“ dodává Křapka.

Vývoj ceny paládia za posledních 5 let:

Safina v letošním prvním čtvrtletí zvýšila prodej investičního zlata na zhruba 130 kilogramů. Celkový prodej zlata za stejné období je na českém trhu odhadován na 700 kilogramů.

Cenu zlata loni i letos ovlivňují také centrální banky. Zatímco loni nakoupily v čistém vyjádření 368,6 tun zlata, letos se až na čínskou centrální banku části zlatých rezerv zbavují. Mezi největší prodeje patří více než 30 tun, jež do oběhu poslala turecká národní banka. Přitom právě Turecko patřilo mezi aktivní nákupčí na konci loňského roku, kdy zvětšilo rezervy o 13 tun.

„Důvodem prodeje je to, že turecká lira byla koncem loňského a začátkem letošního roku pod výrazným tlakem a její hodnota vůči dolaru a euru klesala. Toto zlato bylo použito k operacím na finančním trhu, které měly vést k posílení hodnoty turecké měny,“ dodává Libor Křapka.

Vývoj ceny zlata za posledních 5 let:

Trh se zlatem, a potažmo s ostatními drahými kovy, má poslední rok vysokou volatilitu. Kolísání cen se čeká i letos. „Na finančním trhu panuje nervozita, protože ceny cenných papírů dosahují rekordních úrovní, a většina obchodníků očekává jejich pád. Jen se spekuluje, kdy k tomuto výraznému propadu dojde, protože všichni si uvědomují, že ceny jsou odtržené od ekonomické reality,“ komentuje dění na trzích Křapka.


Čtěte také:

Akciím dochází dech, nejistota na trzích žene růst zlata

Čína je posedlá zlatem, prodej poprvé překonal tisíc tun

Zájem o šperky z drahých kovů i nadále klesá

Autor: stu

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web