Levné komodity srazily těžebního obra Glencore do ztráty 123 miliard

Společnost Glencore, která je významným hráčem na trhu komodit, se kvůli klesajícím cenám surovin loni propadla do ztráty 4,96 miliardy dolarů (123,4 miliardy korun). Společnost dnes uvedla, že letos hodlá prodat více aktiv, než původně plánovala, a snížit zadlužení.

Měděný důl Lomas Bayas v Chile společnosti Glencore
1.3.2016 12:50   |  

Čistý dluh Glencore v polovině loňského roku dosahoval téměř 30 miliard dolarů. Podle agentury Reuters tak patřil k největším v sektoru. Společnosti se jej za celý rok nakonec podařilo snížit o 15 procent na 25,9 miliardy dolarů. Doufá, že do konce letošního roku jej sníží na 17 až 18 miliard dolarů.

Glencore by se do konce tohoto roku chtěla zbavit majetku za čtyři až pět miliard dolarů. Původní cíl byl tři až čtyři miliardy dolarů. Kromě možného prodeje některých dolů doufá v dohodu o prodeji svého menšinového podílu v divizi zemědělských výrobků.

Glencore se podobně jako další těžaři potýká s propadem cen komodit jako meď či uhlí, které klesly na mnohaletá minima. Provozní zisk EBITDA těžební a průmyslové divize se loni propadl o 38 procent. Pro skupinu Glencore tak nabyly na významu její aktivity v oblasti prodeje. Provozní zisk EBITDA v této divizi sice loni klesl o 11 procent, jeho podíl na celkovém provozním zisku se ale zvýšil na 31 procent. V roce 2013 byl tento podíl pětinový.


Čtěte také:

Těžař Glencore nevyplatí dividendu, prodá majetek a vydá nové akcie

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web