Německá investiční firma podvedla falešným zlatem desítky Čechů | E15.cz

Německá investiční firma podvedla falešným zlatem desítky Čechů

Německá investiční firma podvedla falešným zlatem desítky Čechů
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: rasch jan/euro

ČTK

Desítky Čechů se zřejmě staly obětí podvodu, když investovaly do zlata přes německou zprostředkovatelskou společnost EVVE. Firma se dostala do insolvence a podle vyšetřovatelů zřejmě většina zlata uloženého v jejích trezorech není pravá. Insolvenční správce EVVE Thomas Kühn sdělil, že škody způsobené českým investorům dosáhnou zhruba 760 tisíc eur (20,5 milionu korun).

Společnost EVVE nabízela klientům, že pro ně nakoupí a uchová zlato a další drahé kovy. Letos v únoru však německá policie proti firmě zasáhla, protože měla podezření, že se EVVE dopouští nezákonných finančních machinací a z obohacování na úkor klientů.

V trezorech společnosti objevila 4,7 tuny zlata, státní zastupitelství však má podezření, že až 95 procent uloženého kovu jsou padělky.

Mezi klienty EVVE byly i desítky Čechů. „V současnosti vycházíme z toho, že mezi potenciálními věřiteli EVVE je 70 až 75 českých občanů. Pokud se tento odhad potvrdí při přihlášení pohledávek, znamenalo by to, že české pohledávky představují zhruba 760 tisíc eur,“ řekl Thomas Kühn z právní kanceláře Brinkmann & Partner, kterého soud určil za předběžného insolvenčního správce.

Právní kancelář Brinkmann & Partner žádá možné věřitele, aby se co nejrychleji přihlásili se svými pohledávkami za EVVE do insolvenčního řízení

„Celkový objem pohledávek, které mají investoři do drahých kovů proti EVVE, v současnosti odhadujeme na 11,4 milionu eur (310 milionů korun),“ uvedl dále Kühn. Podotkl přitom, že soud ještě musí potvrdit, že jsou pohledávky přípustné do insolvenčního řízení. Termín tohoto potvrzení zatím není znám.

Právní kancelář Brinkmann & Partner zároveň žádá možné věřitele, aby se co nejrychleji přihlásili se svými pohledávkami za EVVE do insolvenčního řízení. Udělat to mohou prostřednictvím internetové stránky, kancelář však upozorňuje, že web je k dispozici pouze v němčině.

Deník Dnes tento týden uvedl, že čeští investoři se k německé společnosti EVVE dostali prostřednictvím poradenské firmy Ertrag & Sicherheit.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!