Obchodování s povolenkami se v červnu dočasně zastaví | E15.cz

Obchodování s povolenkami se v červnu dočasně zastaví

Obchodování s povolenkami se v červnu dočasně zastaví
emise
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Milan Hudák

Spotové obchodování s emisními povolenkami se již v červnu dočasně úplne zastaví. Důvodem jsou opatření, která mají zamezit možným hackerským útokům, které otřásli obchodem s povolenkami loni.

Evropská komise oznámila, že přerušení obchodů potrvá téměř dva týdny, v průběhu kterých bude přenášet data a emisní povolenky z národních registrů na jednotný evropský registr. Počínaje 3. červnem v 10:00 SEČ, více než 30 tisíc držitelů povolenkových účtů v celé Evropě nebude mít přístup ke svým registrům a nebude schopno provádět převody, a to až do 20. června. Již od 14. května nebude možné provádět žádné změny jako např. aktualizace a úpravy dat, stejně tak nebude možné ani otevřít či uzavřít účet v registru. EK očekává plnou funkčnost všech účtů 20. června, avšak jejich majitelé budou muset čekat na přístup do doby, dokud neobdrží nové autorizační údaje od svých národních správců. Rovněž budou držitelé vyzváni k předložení dalších dokumentů.

Více kontroly

V zájmu zvýšení bezpečnosti poté, co v minulém roce došlo k phishingovým útokům a následným krádežím více než 3 milionů povolenek, Komise vytváří silnější a bezpečnější jednotný registr, který bude později v tomto roce aktualizovaný podle požadavků pro fázi III. Další podrobnosti budou zveřejněny Evropskou komisí 15. července.

Emisní povolenky by mohly vynést až 187 miliard, věří MŽP

Politici podpořili trh s uhlíkem

Emise se na nejlikvidnější emisní burze světa ICE ECX minulý týden obchodovaly v pásmu 6,47 - 6,95 eur. Náznaky možných regulačních změn evropského systému obchodování s emisemi (EU ETS) znamenaly významnou podporu cen, o čemž svědčí mírně posílení o 2,1%. Ceny začaly týden prudkým poklesem, když volby v Řecku a ve Francii srazili euro pod 1,3 vůči USD. Zvrat však nastal, když komisař EK pro energetiku oznámil podporu vyšším cenám kvót a představil některé zamýšlená opatření na posílení EU ETS. Ceny vzápětí dosáhli týdenní maximum 6,95 EUR. Prohlášení Angely Merkelové o její podpoře zásadních reforem EU ETS pak zabránilo emisím kopírovat neutěšený vývoj na energetických trzích.

Autor je analytikem skupiny Virtuse

Autor: Milan Hudák
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!