OPEC: Objem ropy na trzích se příští rok opět zvýší | E15.cz

OPEC: Objem ropy na trzích se příští rok opět zvýší

OPEC: Objem ropy na trzích se příští rok opět zvýší
Vídeňské sídlo organizace OPEC
• 
ZDROJ: Štěpán Bruner, E15

ČTK

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zvýšila na příští rok odhad dodávek ropy ze zemí, které nejsou jejími členy. Podle kartelu se začne těžit z nových polí a těžaři z břidlic v USA jsou mnohem odolnější vůči levné ropě, než se čekalo. Zpráva naznačuje, že na trhu by tak v příštím rokem mohl být větší přebytek ropy.

Celá situace podle agentury Reuters zvyšuje tlak na členy kartelu i nečlenské země, které se snaží oživit jednání o omezení dodávek v době, kdy se cena ropy pohybuje kolem 47 dolarů za barel, což je polovina z úrovně z poloviny roku 2014.

OPEC revidoval odhad dodávek nečlenských zemí na roky 2016 a 2017 kvůli faktorům, jako zahájení těžby na kazašském poli Kašagan a nižšímu poklesu těžby z břidlic v USA, než se čekalo. V druhé polovině letošního roku má být těžba nečlenských zemí vyšší, než v první polovině. V příštím roce se pak dodávky nečlenských zemí mají zvýšit o 200 tisíc barelů denně. Předtím OPEC naopak čekal pokles o 150 tisíc dolarů denně. Revizi způsobil převážně dlouho odkládaný začátek těžby z pole Kašagan.

Poptávka po ropě z OPEC by příští rok měla v průměru činit 32,48 milionu barelů denně. Minulý měsíc čekal kartel poptávku po své ropě ve výši 33,01 milionu barelů. V srpnu členové OPEC vytěžili podle agentury Reuters 33,24 milionu barelů denně. Těžba klesla ve srovnání s červencem, kdy byla nejvyšší nejméně od roku 2008, o 23 tisíc barelů denně.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!