OPEC: Poptávka po naší ropě klesne během pěti let jen mírně | E15.cz

OPEC: Poptávka po naší ropě klesne během pěti let jen mírně

OPEC: Poptávka po naší ropě klesne během pěti let jen mírně
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Javier Blas via Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Poptávka po ropě od členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) bude za pět let mírně nižší než nyní, i když ne tak nízká, jak se dosud předpokládalo. Organizace ve svém dnešním střednědobém výhledu i přes nynější propad cen zvýšila výhled produkce takzvané nekonvenční ropy, kam patří zejména ropa dobývaná z břidlicových hornin.

Poptávka po ropě od zemí OPEC v roce 2020 bude kolem 30,70 milionu barelů denně proti dnešní úrovni 30,90 milionu barelů denně. OPEC nyní těží zhruba 31,7 milionu barelů za den a výrazně přispívá ke světovému přetlaku nabídky, který tlačí ceny dolů. Loňský výhled organizace předpokládal, že poptávka po ropě od OPEC klesne za pět let na 29 milionů barelů denně.

OPEC loni v listopadu odmítl zasáhnout proti propadu cen omezením těžby a místo toho se pustil do boje o tržní podíl s rostoucí americkou těžbou z břidlic. Ceny se od poloviny loňského roku snížily o zhruba dvě třetiny na nynější 11letá minima, na produkci nekonvenční ropy to ale zatím i přes propad investic výraznější dopad nemělo.

V OPEC se tak stále více vedou spory o to, zda bylo rozhodnutí neomezit těžbu správné. Na zasedání OPEC na počátku prosince se ministři členských zemí poprvé za několik desetiletí nebyli schopni dohodnout na výši celkového těžebního limitu.

OPEC zpočátku význam zdrojů nekonvenční ropy, jejíž těžbu stimulovala léta vysokých cen, podcenila a uznala jej až v roce 2012. Nyní organizace připustila, že řada těchto projektů je životaschopná i při mnohem nižších cenách. „Velká část produktivních zón v některých oblastech je schopna pokrýt investice i při cenách pod úrovní tohoto roku, takže tento růst bude pravděpodobně pokračovat,“ citovala ze zprávy OPEC agentura Reuters.

Vývoj ceny ropy:

Světová těžba ropy z břidlic a dalších nepropustných hornin by podle zprávy měla v roce 2020 dosáhnout 5,19 milionu barelů denně a na svůj vrchol 5,61 milionu barelů denně by se měla dostat o deset let později.

Loni OPEC odhadovala pro rok 2020 tuto produkci na 4,5 milionu barelů denně. Avšak podle scénáře dalšího rozšiřování těžby těchto zdrojů do Mexika a Číny by tato produkce mohla do roku 2040 vzrůst až na téměř osm milionů barelů denně.

Zpráva nicméně předpovídá, že v dlouhodobém výhledu bude tržní podíl OPEC narůstat s tím, jak bude produkce konkurentů slábnout. Do roku 2040 se má poptávka po ropě od OPEC zvýšit na 40,70 milionu barelů denně a podíl kartelu na trhu stoupne na 37 procent světové produkce z dnešních 33 procent.

Celosvětová poprávka po ropě do roku 2020 dosáhne 97,40 milionu barelů denně, předpověděla OPEC. Bude to o půl milionu barelů méně, než kartel čekal loni. Letos se světová poptávka proti loňsku zvýší o 1,8 milionu barelů na 94,50 milionu barelů, předpověděla v posledním výhledu Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Růst poptávky bude ale v dalších letech pod tlakem na energetické úspory a snahy politiků o omezování spotřeby fosilních paliv slábnout. Pro rok 2040 OPEC odhaduje poptávku na úrovni 109,80 milionu barelů denně, což je o 1,3 milionu barelů denně méně, než předpovídala loni.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!