OPEC snížil odhad poptávky po své ropě, přebytek narůstá

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) dnes snížila odhad letošní světové poptávky po své ropě na 31,52 milionu barelů denně, což je o 90 tisíc méně, než očekávala v únoru. Přebytek produkce nad poptávkou se tak bude zvyšovat, uvedla organizace.

Ropa, ilustrační foto
14.3.2016 17:28   |  

V únoru země OPEC těžily v průměru 32,28 milionu barelů denně. Proti lednu se produkce snížila o 175 tisíc barelů denně, sdělila organizace podle agentury Reuters. Pokud by se produkce OPEC udržela do konce roku na únorové úrovni, dosáhl by celoroční přebytek nabídky nad poptávkou 760 tisíc barelů denně. Minulý měsíc OPEC odhadl celoroční přebytek na 720 tisíc barelů denně.

Těžba ropy v rámci OPEC se zvyšuje od listopadu 2014, kdy se kartel rozhodl, že posílí svůj tržní podíl na úkor konkurence. Na trhu tak vznikl obrovský přebytek nabídky nad poptávkou. Ceny ropy za poslední zhruba rok a půl klesly asi o 70 procent.

Saúdská Arábie a Rusko se v polovině února dohodly spolu s Venezuelou a Katarem na zmrazení těžby ropy na lednové úrovni. Podmínkou však je, že se k návrhu připojí i další přední světoví producenti ropy. Pokud budou souhlasit i další země, bude to první dohoda o těžbě mezi členskými zeměmi OPEC a nečleny za posledních 15 let.

Vývoj ceny ropy Brent Graphical visualization of market data. Zdroj: ieconomics.com


Čtěte také:

Ceny ropy se vrátily k růstu, přispěla k tomu zpráva agentury IEA

Ceny ropy sestupují z letošního maxima, Brent je za 40 dolarů

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Součástky pro iPhone 7 stojí čtvrtinu toho, co Apple účtuje zákazníkům

Součástky pro iPhone 7 stojí čtvrtinu toho, co Apple účtuje zákazníkům

Ta informace se objevuje krátce po startu prodeje každého nového iPhonu. Nejinak je tomu letos a zkrátíme to na nutné minimum. Cena součástek, ze kterých sestává 32GB iPhone 7 je… více

Mobilní web