Politici a obchodníci tlačí na cenu ropy, výsledek se dostavil | E15.cz

Politici a obchodníci tlačí na cenu ropy, výsledek se dostavil

Politici a obchodníci tlačí na cenu ropy, výsledek se dostavil
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Igor Záruba

Spekulace, že Velká Británie a Spojené státy uvolní ropu ze strategických rezerv, očividně zabraly. Ceny důležité suroviny šly dolů a sestup má pokračovat. Severomořská ropa Brent spadla o 1,85 dolaru na 123,69 dolaru za barel, lehká ropa WTI zlevnila o 1,82 dolaru na 105,51. Uvolnění zásob má být záležitostí příštích měsíců. Cílem je zabránit, aby drahá ropa přiškrtila ekonomiku USA před prezidentskými volbami. Podle listu Le Monde se možná zapojí i Francie.

Cenu ropy Brent, která se letos dotkla 130 dolarů, vyhnaly vzhůru politické a hospodářské obavy. Mnozí pozorovatelé začali mluvit o novém ropném šoku, jemuž se teď Londýn a Washington snaží zabránit. Spojence mají politici v obchodnících, kteří sázejí na nižší ceny prostřednictvím termínovaných kontraktů. „Za několik let by se měla cena pohybovat kolem 95 dolarů za barel,“ napsaly Financial Times s odvoláním na své zdroje.

Hrozba ropného šoku se vrací

Rozdíl mezi aktuální cenou na spotovém trhu a smlouvami splatnými za několik roků (features) je velký jako nikdy předtím. „Aktuálním třímístným cifrám by mělo být co nejdříve odzvoněno,“ upozorňují odborníci, kteří tak nabízejí vysvětlení, proč se obchodníci snaží o zlevnění.

V praxi to vypadá následovně: zatímco letošní cena se zvedla zhruba o čtvrtinu, podražil feature s datem splatnosti 2018 o pouhý dolar. A to právě na už zmiňovaných 95 dolarů. „Třicetidolarový výkyv mezi momentální a budoucí cenou je enormní a překračuje stav z doby začátku ropného skoku,“ připomínají experti.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!