Poptávka po zlatě láme rekordy

Strach z důsledků tisku peněz v USA a z dluhové krize v Evropě loni vyhnal spolu s pokračujícím rychlým ekonomickým růstem rozvíjejících se zemí světovou poptávku po zlatě na historický rekord. Hodnota nakoupeného zlata dosáhla 236,4 miliardy dolarů.

 ilustrační foto
17.2.2013 17:15   |  

Jedním z hlavních tahounů zájmu o zlato se staly centrální banky. Ty do svých rezerv nakoupily o 17 procent žlutého kovu více než v roce 2011. Navýšení bankovních zásob o 534,6 tuny bylo nejvyšší od roku 1964.

Centrální banky nakupují více zlata, než prodávají, už osm čtvrtletí v řadě. Čistými prodejci byly naposledy v roce 2009. Od té doby zvýšily zlaté zásoby o 1100 tun, čímž téměř vymazaly prodej za předchozí tři roky. Zlatu nejvíce věří rozvíjející se země, což odpovídá i rychlému růstu jejich devizových rezerv. Cítí čím dál větší potřebu do rezerv, kterým dominují především americké dolary a eura, přidávat ještě jiná kvalitní a likvidní aktiva, zdůvodňuje boom zlata v rozvíjejícím se světě organizace World Gold Council (WGC).

Novými silnými hráči na trhu se zlatem se staly Brazílie, Paraguay, Irák a Venezuela. Rusko se celý minulý rok drželo svého dlouhodobého programu doplňování zlatých rezerv, když tamní centrální banka vykoupila od domácích producentů 75 tun kovu. V Asii byly nejaktivnější centrální banky Jižní Koreje a Filipín. Jedinou zemí, která zlato prodávala, a držela se tak dohody centrálních bank o zlatě (CBGA), bylo Německo.

Soukromí investoři sice poptávku loni ve srovnání s předchozím rokem o tři procenta snížili, nicméně i tak se jejich nákupy pohybovaly vysoko nad pětiletým průměrem. To svědčí o přetrvávající nejistotě a snaze najít jiné aktivum než tradiční měny. Pokles investic do zlatých mincí a slitků o 12 procent podle WGC není překvapivý a svědčí spíše o vyčkávání investorů na další kroky centrální bank. Naopak investice do obchodovatelných fondů (ETF), které drží zlato, rostly loni o 51 procent. Na celkové investiční poptávce se však podílí jen z jedné pětiny.

V letošním roce WGC očekává mírné snížení poptávky po šperkařském zlatě. Její síla se bude odvíjet především od ceny zlata a měnových kurzů hlavních spotřebitelů, tedy Indie a Číny, vůči dolaru. O zlato budou mít dál zájem investoři a nečeká se ani významný pokles nákupů ze strany centrálních bank. To vše by mělo cenu zlata dál držet na relativně vysokých úrovních nad 1500 dolary za troyskou unci.


Čtěte také:

Zlato je v Česku investičním hitem. Zájem je i o další kovy

Zlato zůstává jistotou - jeho cena roste už 12 let

Zlato zažívá nejdelší propad za osm let


Autor: Jan Stuchlík

Komentáře

Čtěte také

Jsou britské vlaky přeplněné? Šéf labouristů možná nafingoval cestu na podlaze

Jsou britské vlaky přeplněné? Šéf labouristů možná nafingoval cestu na podlaze Video

Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn vytvořil video, na kterém sedí na podlaze ve vlaku z Londýna do Newcastlu. Neměl si kam sednout, tvrdí a žádá zestátnění dopravce Virgin… více

Mobilní web