Průzkum ložisek ropy a plynu v Severním moři kvůli nízkým cenám skomírá

Průzkum nalezišť plynu a ropy v Severním moři mezi Skotskem a Norskem se téměř zastavil. Nízké ceny ropy si vybírají daň mezi těžaři, kterým se na některých polích nevyplatí těžit a ve snaze ušetřit téměř zastavili průzkumné vrty.

Tanker v Severním moři, ilustrační foto
2.3.2016 7:48   |  

Zpráva těžařské asociace Oil and Gas UK uvádí, že počet průzkumných vrtů letos klesl na pouhých osm. Loni jich bylo 13 a v roce 2008 dokonce 40. Firmy v Severním moři letos utratí jen miliardu liber oproti osmimiliardovému průměru za poslední roky.

Zpráva asociace ukazuje, že první a největší obětí rychlého pádu ceny ropy byl právě průzkum nových nalezišť. Těžební firmy varují, že při pokračování tohoto stavu budou ztraceny miliardy barelů ropy, které budou uvězněny v uzavřených vrtech bez infrastruktury a schopnosti je vytěžit.

Upadající aktivita

„Aktivita upadá. Současné plány firem počítají s vytěžením 6,3 miliardy barelů ropy, potom ale přijde velký propad,“ uvedla Deirdre Michieová, generální ředitelka Oil and Gas UK. Zpráva dodává: „Firmy se snaží osekat všechny výdaje, aby přežily ve světě ropy za 30 dolarů.“ Téměř polovina těžebních vrtů v Severním moři je nyní podle asociace ztrátových.

Situace v Severním moři není výjimečná. Analýza Goldman Sachs varuje, že globálně se oddálení či přímo rušení týká ropných projektů za bilion dolarů. Ropná pole v Severním moři ale trpí více než kdekoliv jinde na světě, protože tamní těžba je mimořádně nákladná a při nízkých cenách ropy se přestává vyplácet. Michieová proto chce, aby britská vláda upustila od vyššího zdanění těžařských firem, které platí sazbu 30 procent místo standardních dvaceti.


Čtěte také:

Další američtí těžaři omezují frakování, ropa je příliš levná

Putin: Ruské ropné firmy souhlasí se zmrazením těžby

Zdeněk Pečený Autor: Zdeněk Pečený redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web