Průzkum ložisek ropy a plynu v Severním moři kvůli nízkým cenám skomírá

Průzkum nalezišť plynu a ropy v Severním moři mezi Skotskem a Norskem se téměř zastavil. Nízké ceny ropy si vybírají daň mezi těžaři, kterým se na některých polích nevyplatí těžit a ve snaze ušetřit téměř zastavili průzkumné vrty.

Tanker v Severním moři, ilustrační foto
2.3.2016 7:48   |  

Zpráva těžařské asociace Oil and Gas UK uvádí, že počet průzkumných vrtů letos klesl na pouhých osm. Loni jich bylo 13 a v roce 2008 dokonce 40. Firmy v Severním moři letos utratí jen miliardu liber oproti osmimiliardovému průměru za poslední roky.

Zpráva asociace ukazuje, že první a největší obětí rychlého pádu ceny ropy byl právě průzkum nových nalezišť. Těžební firmy varují, že při pokračování tohoto stavu budou ztraceny miliardy barelů ropy, které budou uvězněny v uzavřených vrtech bez infrastruktury a schopnosti je vytěžit.

Upadající aktivita

„Aktivita upadá. Současné plány firem počítají s vytěžením 6,3 miliardy barelů ropy, potom ale přijde velký propad,“ uvedla Deirdre Michieová, generální ředitelka Oil and Gas UK. Zpráva dodává: „Firmy se snaží osekat všechny výdaje, aby přežily ve světě ropy za 30 dolarů.“ Téměř polovina těžebních vrtů v Severním moři je nyní podle asociace ztrátových.

Situace v Severním moři není výjimečná. Analýza Goldman Sachs varuje, že globálně se oddálení či přímo rušení týká ropných projektů za bilion dolarů. Ropná pole v Severním moři ale trpí více než kdekoliv jinde na světě, protože tamní těžba je mimořádně nákladná a při nízkých cenách ropy se přestává vyplácet. Michieová proto chce, aby britská vláda upustila od vyššího zdanění těžařských firem, které platí sazbu 30 procent místo standardních dvaceti.


Čtěte také:

Další američtí těžaři omezují frakování, ropa je příliš levná

Putin: Ruské ropné firmy souhlasí se zmrazením těžby

Zdeněk Pečený Autor: Zdeněk Pečený redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Důvěřovat danému zařízení, nebo ne? Otázka nad kvalitou zabezpečení soukromých či státních citlivých dat v počítačích, mobilech a síťových prvcích se v posledních letech netýká… více

Mobilní web