Repsol bude hledat ropu u Kanárských ostrovů

Španělská vláda dnes schválila kontroverzní program, jehož cílem je prozkoumat ropná ložiska u pobřeží Kanárských ostrovů. Podle odhadů by se oblast mohla stát největším zdrojem ropy pro zemi, která je nyní závislá převážně na zahraničních zdrojích, napsal deník Wall Street Journal (WSJ).

ilustrační foto
16.3.2012 17:08   |  

Povolení výzkumu, který povede španělský petrochemický koncern Repsol, je posledním krokem v rámci nové strategie vlády v Madridu. Ta se rozhodla odklonit od obnovitelných zdrojů, které byly závislé na státních dotacích.

Konzervativní odhady Repsolu uvádějí, že ložisko by mohlo vydat sto tisíc barelů denně, napsal WSJ s odvoláním na zdroje obeznámené ze situací. To sice není významný objem z celosvětového hlediska, podle vládních údajů by to ale stačilo na pokrytí desetiny španělské spotřeby. Nyní Španělsko těží jen 2000 barelů denně.

Repsol do projektu v příštích 20 letech neinvestuje devět miliard eur. Prozkoumávaná oblast sousedí s marockou ekonomickou zónou, kde se nyní také rozbíhá průzkum.


Čtěte také: Ropa je kvůli Íránu nejdražší od května 2011


Proti těžbě ropy na Kanárských ostrovech se ale už formuje opozice. Ekonomika souostroví totiž závisí na turistických, kteří by si kvůli těžbě ropy mohli vybrat jinou destinaci, tvrdí kritici. Podle nich by mohla vzrůst i již tak vysoká nezaměstnanost. Zástupce místní vlády Fernando Ríos Rull prohlásil, že Kanárské ostrovy se pokusí rozhodnutí vlády zvrátit soudní cestou.

Repsol obyvatele ostrovů ujišťuje, že není důvod k obavám, s mořskou těžbou má prý bohaté zkušenosti. „Toto je naše domácí hřiště, takže máme zvláštní zájem na tom, aby byl tento projekt úspěšný,“ uvedl mluvčí Repsolu Kristian Rix.

Španělsko není jediným ze zadlužených členů eurozóny, který se pokouší díry v rozpočtu zalepit pomocí nerostného bohatství. Nová portugalská vláda loni v říjnu odsouhlasila průzkum ropných ložisek u svých jižních břehů. Kromě toho povolila otevření několika nových dolů na železnou rudu a jiné suroviny.

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web