Ropa Brent klesla na nové šestileté minimum

Cena severomořské ropy Brent se dnes propadla o téměř pět procent. Poprvé od dubna 2009 se tak dostala pod 48 dolarů za barel. Dolů ji nadále tlačí neochota klíčových těžařských zemí reagovat na převis nabídky nad poptávkou snižováním produkce. Investiční banka Goldman Sachs navíc prudce snížila odhady cen ropy pro letošní rok.

 ilustrační foto
12.1.2015 20:44   |  

Ropa Brent zlevnila o 2,37 dolaru na 47,74 dolaru za barel. Goldman Sachs snížila odhad průměrné ceny Brentu pro celý letošní rok na 50,40 dolaru z dříve předpokládaných 83,75 dolaru.

Za propadem cen ropy stojí hlavně vysoké dodávky suroviny na trh, které jsou důsledkem rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech. Goldman Sachs upozornila, že investice do této těžby se sice v důsledku levnější ropy snižují, pokles samotné produkce však podle ní přijde až za delší dobu.

Saúdská Arábie koncem listopadu zablokovala snahy některých méně vlivných členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o snížení těžebního limitu, které by podpořilo ceny. Tento krok posílil spekulace, že Rijád chce pomocí nízkých cen zastavit prudký růst těžby ropy v USA.

Vývoj cen ropy Brent


Čtěte také:

Investice do obnovitelných zdrojů levná ropa nezastavila

Spekulanti srážejí ropu a zvyšují riziko deflace

Fed: Ekonomiku USA může oslabit globální vývoj, ale ropa jí pomůže

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web