Ropa Brent klesla pod 28 dolarů, nejníže od roku 2003 | E15.cz

Ropa Brent klesla pod 28 dolarů, nejníže od roku 2003

Ropa Brent klesla pod 28 dolarů, nejníže od roku 2003
ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Světové ceny ropy zahájily nový týden propadem a cena severomořské ropy Brent sestoupila poprvé za zhruba 13 let pod hranici 28 dolarů za barel. Trh se připravuje na podstatné zvýšení íránského ropného vývozu poté, co Spojené státy a Evropská unie oznámily, že ruší pětileté sankce vůči Teheránu.

Ropa Brent sestoupila ráno až na 27,67 dolaru za barel, tedy na nejnižší hodnotu od roku 2003. Později mírně oživila a kolem 18:45 SEČ se obchodovala kolem 28,60 USD za barel, zhruba jedno procento pod pátečním závěrem. Americká lehká ropa WTI se propadla až na 28,36 dolaru za barel a k večeru byla se zhruba půldolarovou ztrátou kolem 28,90 USD.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) dospěla k závěru, že Teherán dodržuje závazky z loňské červencové dohody o omezení jaderného programu. Spojené státy a Evropská unie nato v sobotu oznámily rušení svých sankcí, které srazily íránský vývoz ropy z maxima roku 2011 o zhruba dva miliony barelů na dnešních necelých milion barelů denně. Náměstek íránského ministra ropného průmyslu v neděli prohlásil, že Teherán se po zrušení protiíránských sankcí chystá posílit vývoz ropy o půl milionu barelů denně. Íránská vláda vydala nařízení zvýšit těžbu o tento objem.

Analytici se domnívají, že krátkodobě by Teherán mohl dodávat na trh dodatečných 500 tisíc barelů denně ze zásob uskladněných na obřích tankerech. Íránské ambice na zvýšení denního exportu o 500 tisíc barelů však podle nich nejsou příliš realistické, protože země musí nejdříve obnovit vývozní infrastrukturu, která má za sebou roky nedostatečných investic.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!