Ropa klesla na 11leté minimum, navzdory sporům Rijádu s Teheránem

Cena severomořské ropy Brent klesla o více než procento a dostala se na nové jedenáctileté minimum 35,90 dolaru za barel. Obavy ohledně stoupajících dodávek i zásob suroviny totiž převažují nad napětím mezi Saúdskou Arábii a Íránem, píše agentura Reuters.

Přeprava ropy po železnici, USA
6.1.2016 10:18   |  

Investoři nyní čekají na údaje o vývoji zásob ropy ve Spojených státech. „Očekáváme nárůst zásob ropy, který by měl zvýšit tlak na pokles cen,“ uvedla banka ANZ. „Přetrvávající obavy ohledně stoupajících dodávek nadále převažují nad důsledky rostoucího napětí na Blízkém východě,“ dodala. Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládají, že zásoby ropy v USA minulý týden stouply o 439 tisíc barelů.

Saúdská Arábie v neděli přerušila diplomatické styky a zmrazila obchodní vztahy s Íránem v reakci na ostrou íránskou kritiku sobotní hromadné popravy, při které byl usmrcen i šíitský duchovní. Spor podle agentury Reuters podkopává naděje na dohodu o omezení těžby v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).

Ceny ropy Brent

Předpokládá se, že vývoz ropy z Íránu v letošním roce výrazně stoupne v důsledku dohody o omezení íránského jaderného programu výměnou za odvolání mezinárodních sankcí. Jeden z představitelů íránského ropného průmyslu nicméně řekl agentuře Reuters, že Írán by mohl růst exportu ropy brzdit, aby omezil jeho dopad na ceny.


Čtěte také:

Vztahy mezi Teheránem a Rijádem jsou nejhorší za posledních třicet let

OPEC v prosinci mírně snížil těžbu ropy, je ale blízko rekordu

Těžba ropy a plynu v Británii loni poprvé za patnáct let stoupla

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Zeman: Česko by mělo navrhnout zrušení sankcí EU vůči Rusku

Zeman: Česko by mělo navrhnout zrušení sankcí EU vůči Rusku

Česká republika by se měla připojit k zemím, které navrhují zrušit sankce Evropské unie proti Rusku, řekl dnes prezident Miloš Zeman při zahájení výstavy Země živitelka v Českých… více

Mobilní web