Ropa klesla na 11leté minimum, navzdory sporům Rijádu s Teheránem | E15.cz

Ropa klesla na 11leté minimum, navzdory sporům Rijádu s Teheránem

Ropa klesla na 11leté minimum, navzdory sporům Rijádu s Teheránem
Přeprava ropy po železnici, USA
• 
ZDROJ: Kurt Haubrich, Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

ČTK

Cena severomořské ropy Brent klesla o více než procento a dostala se na nové jedenáctileté minimum 35,90 dolaru za barel. Obavy ohledně stoupajících dodávek i zásob suroviny totiž převažují nad napětím mezi Saúdskou Arábii a Íránem, píše agentura Reuters.

Investoři nyní čekají na údaje o vývoji zásob ropy ve Spojených státech. „Očekáváme nárůst zásob ropy, který by měl zvýšit tlak na pokles cen,“ uvedla banka ANZ. „Přetrvávající obavy ohledně stoupajících dodávek nadále převažují nad důsledky rostoucího napětí na Blízkém východě,“ dodala. Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládají, že zásoby ropy v USA minulý týden stouply o 439 tisíc barelů.

Saúdská Arábie v neděli přerušila diplomatické styky a zmrazila obchodní vztahy s Íránem v reakci na ostrou íránskou kritiku sobotní hromadné popravy, při které byl usmrcen i šíitský duchovní. Spor podle agentury Reuters podkopává naděje na dohodu o omezení těžby v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).

Ceny ropy Brent

Předpokládá se, že vývoz ropy z Íránu v letošním roce výrazně stoupne v důsledku dohody o omezení íránského jaderného programu výměnou za odvolání mezinárodních sankcí. Jeden z představitelů íránského ropného průmyslu nicméně řekl agentuře Reuters, že Írán by mohl růst exportu ropy brzdit, aby omezil jeho dopad na ceny.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!