Slabá koruna roztočila byznys s diamanty

Česko se loni proměnilo v pokladnici králů. Země dovezla drahé kameny za tři čtvrtě miliardy korun, tedy dvakrát tolik co předloni. Nejčastějším artiklem dovozců byly diamanty, v sejfech překupníků a dílnách šperkařů jich podle dat Českého statistického úřadu přibylo bezmála za půl miliardy korun. Obchodníci plnili sklady s vidinou dobrého byznysu. Slábnoucí koruna vůči dolaru totiž hnala ceny vzhůru a mezi zákazníky vzbudila zdání dobré investice.

 Diamanty
2.3.2015 6:37   |  

„Výrazně se zvýšila poptávka, a to především po špercích s drahými kameny. Jen od konce loňského léta do ledna 2015 se kvůli poklesu koruny cena kamenů i šperků zvýšila o 20 procent,“ uvádí šéf firmy ALO diamonds Alojz Ryšavý. Obdobně během této doby propadl i kurz koruny vůči dolaru, v němž se drahé kameny obchodují. „Prodejní argument o zhodnocení šperků působil na zákazníky jako magnet,“ uvádí nejmenovaný pražský klenotník.

Světoví investoři se přitom drahokamů zbavovali. Podle diamantového indexu IDEX se ceny kamenů snížily v loňském roce o sedm procent, a prohloubil se tak nepříznivý vývoj cen z posledních let. Vrcholu dosáhly světové ceny diamantů před třemi lety, po čtvrtinovém růstu v roce 2011. Od té doby se propadly ceny takřka o pětinu.

Česko zažilo poslední velkou vlnu zájmu o drahé kameny v roce 2012, tedy v okamžiku, kdy prodejci mohli argumentovat rychle rostoucími cenami kamenů a šperků z minulých let. Šlo tak o jediný rok v historii domácího drahokamového byznysu, kdy se do Česka dovezlo více kamenů než loni.

Kurze koruny k dolaru

Sázka na diamanty patřila během finanční a hospodářské krize k těm nejlepším. Ceny drahých kamenů rostly úměrně s tím, jak se prohlubovala neuróza globálních investorů. Od roku 2007 tak diamanty podle dat společnosti Rapaport podražily do svých maxim v roce 2011 o více než šedesát procent. I přes pokles cen v posledních letech investorům vydělávají, jejich konta v dolarovém vyjádření zbytněla bezmála o polovinu.

Nejrychleji rostly větší kameny ve váze od tří do čtyř karátů. Cena těch nejlepších kusů jen během pěti posledních let narostla bezmála o 70 procent. Česko si přitom na investice do drahých kamenů teprve zvyká.

Prostor ještě máme

„Diamanty u nás nemají takovou tradici jako v západních zemích a stále je zde proto prostor k expanzi, zatímco globálně obchod s diamanty v posledních letech spíše zpomalil a čeká na nový impulz,“ uvádí Adam Lang ze společnosti Diamonds International Corporation.

Podle expertů k popularitě diamantů mezi investory přispívá zejména vysoká úroveň zajištění proti ekonomické nejistotě. „Vývoj trhu v posledních letech ukázal, že tato komodita mnohem lépe drží svou hodnotu než například zlato,“ uvádí Alojz Ryšavý ze společnosti ALO Diamonds. V sázkách na kameny je však potřeba respektovat jeho podobu, která je zrovna v kurzu. „Hodnota diamantů s kulatým brusem, briliantů patřičné barvy a čistoty s vahou nad jeden karát vzrostla jen za poslední rok takřka o deset procent,“ dodává Oldřich Buganský ze společnosti Optima Diamant.

Podle šperkařů přispívá k zájmu o kameny i rostoucí konkurence z asijských zemí, které stále více vyvážejí levnější zlaté šperky. „Vnímáme mezi klienty odklon k luxusu a šperkům s pravým kamenem od uniformních komerčních šperků z indického zlata,“ dodává Buganský. Podle něho rovněž upadá tradiční česká klenotnická tradice, kterou úspěšně nahrazuje levnější práce z Asie. Vedle velkých ekonomik jako Indie nebo Číny se prosazuje i Thajsko.


Čtěte také:

V Hongkongu vydražili růžový diamant za 17,7 milionu dolarů

Ceny surových diamantů by mohly letos vzrůst až o desetinu

Zimbabwe prodává diamanty na antverpské burze, pomáhá mu zrušení sankcí

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Americký viceprezident Joe Biden varoval Evropskou unií před výstavbou další větve plynovodu Nord Stream, přivádějící plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. "Vypadá to… více

Mobilní web