Soros sází na zlato, investoři se kvůli stimulům bojí inflace

Slavný americký investor George Soros věří zlatu. Jeho Soros Fund Management podle údajů americké komise pro cenné papíry zvýšil ve třetím čtvrtletí investici do zlatého fondu SPDR Gold Trust o 49 procent na 219 milionů dolarů. Cena zlata má podle většiny analytiků příští rok růst kvůli plánovaným stimulům centrálním bank.

Zlaté cihly
20.11.2012 12:09   |  

Růst zlata v posledních 12 letech je nejdelší za posledních devět dekád. Pokračovat má podle většinového názoru investorů i příští rok. Svou pozici na zlatě posilují i proslulí investoři - třeba John Paulson a právě George Soros. Jeho investice ve zlatě jsou v současnosti na nejvyšší hodnotě v historii.

Na zlato sází stále více investorů. Analytici podle průzkumu serveru Bloomberg v průměru odhadují, že se cena zlata příští rok vyhoupne na 1925 dolarů za trojskou unci. V současnosti se cenný kov prodává za 1732 dolarů za unci.


Vývoj ceny zlata za posledních 5 let


Poptávku po zlatu zvyšují plány centrálních bank od Evropy až po Čínu stimulovat svými zásahy ekonomický růst. To ovšem vyvolává obavy z inflace a devalvace měn.

Obavy jsou také o to, jestli se Spojeným státům podaří vyhnout tvrdému pádu z „fiskálního útesu“. Hrozí kombinace vyšších daní a automatických rozpočtových škrtů. Ta by nastala, pokud republikáni s demokraty nenajdou shodu o podobě daňové zátěže a rozpočtových úspor.

Přes burzovně obchodované fondy už investoři letos nakoupili 267 tun zlata. Objem zlata v trezorech fondů se zvýšil na rekordních 2604 tun v hodnotě 144 miliard dolarů.


Čtěte také:

Jan Cepák: Zazářit může už jen zlato

Existuje "zlatá" cesta z evropské dluhové krize?

Autor: vrb

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web