USA začnou po čtyřiceti letech vyvážet ropu | E15.cz

USA začnou po čtyřiceti letech vyvážet ropu

USA začnou po čtyřiceti letech vyvážet ropu
Ropa, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pixabay.com

Jan Stuchlík

Během schvalování rozpočtového balíku na příští rok zruší americký Kongres letitý zákaz vývozu ropy. Tamní těžaři by jej však více ocenili před třemi roky.

Američtí těžaři ropy mohou pomalu začít slavit. Pět let se snažili přesvědčit vládu a Kongres, aby zrušili zákaz vývozu ropy z USA platný od roku 1975. Letos konečně uspěli. Republikánští kongresmani jeho zrušení prosadili v rámci jednání o federálním rozpočtu na devět měsíců příštího roku.

S vývozem ropy nesouhlasí demokratičtí poslanci, kteří jsou však v dolní komoře Kongresu v menšině. V Senátu změnu kromě republikánů několik demokratů podpoří. Navzdory dlouhodobému odporu proti exportu ropy ze strany prezidenta Baracka Obamy se nyní s koncem zákazu smířil i Bílý dům. „Je to pro nás dobrý výsledek,“ oznámil mluvčí Bílého domu Josh Earnest.

Pro vládu je klíčové, aby jí Kongres schválil hospodaření v roce 2016. „Máme nejlepší technologii, nejlepší ropu a časem z trhu vykopeme ruskou, saúdskou i íránskou,“ prohlásil republikánský poslanec z Texasu Joe Barton. Právě těžaři z Texasu a Severní Dakoty, kteří díky vrtání v břidlicových horninách stáli u posledního amerického ropného boomu, o zrušení zákazu usilovali nejvíce.

Máme nejlepší technologii, nejlepší ropu a časem z trhu vykopneme ruskou, saúdskou i íránskou ropu

Kvůli nadbytku ropy na americkém trhu těžaři za surovinu dostávali méně peněz než jejich konkurenti z ropných států, kteří s ní mohli jít na světový trh. V letech 2011 až 2013 stál barel ropy v USA o 15 až 30 dolarů méně, než za kolik se prodávala severomořská ropa Brent. Přitom Američané mohli s lehkou americkou ropou v Evropě uspět.

Konec zákazu nicméně přichází v době, kdy je na světovém trhu ropy přebytek. Rozdíl mezi cenou americké a evropské ropy se smrskl na 20 centů. Analytici tvrdí, že jakmile se Američané pokusí dobýt nové trhy, rozjede se nové kolo cenového souboje s ropným kartelem OPEC. Z něj by mohly profitovat i americké rafinerie, které část ropy pořád dovážejí.

Mnohem méně jisté je, jestli se vyplní předpoklad těžařů, že jim svobodný vývoz pomůže přestát finanční krizi. Kvůli vyšším nákladům na těžbu z břidlic a propadu cen ropy se zejména menší firmy dostávají do problémů se splácením úvěrů, které si na rozvoj těžby vzaly.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!