V Číně loni dosáhla spotřeba ropy rekordu i přes zpomalování růstu HDP

Spotřeba ropy v Číně se loni zvýšila o 2,5 procenta a vystoupila na nový rekord 10,32 milionu barelů denně, a to navzdory zpomalování růstu tamní ekonomiky. Vyplývá to z výpočtů agentury Reuters založených na údajích čínské vlády. Čína je po Spojených státech druhým největším spotřebitelem ropy na světě.

Ilustrační foto tankeru
19.1.2016 12:36   |  

Silná poptávka v Číně je ojedinělým faktorem, který podporuje světové ceny ropy. Ty se od poloviny roku 2014 kvůli nadbytečným dodávkám na trh propadly o více než 70 procent a minulý týden se poprvé za 12 let dostaly pod 30 dolarů za barel.

Podle analytika Daniela Anga ze společnosti Phillip Futures by vysoká spotřeba ropy v Číně měla ceny i nadále podporovat. Někteří analytici však předpokládají, že pokračující zpomalování hospodářské expanze v Číně letos povede i ke zvolnění růstu tamní poptávky po ropě.


Přečtěte si: Čína má zájem o ropu z USA, po zrušení restrikcí zadala první objednávku


Čínský statistický úřad dnes oznámil, že hrubý domácí produkt Číny loni stoupl o 6,9 procenta. Růst druhé největší ekonomiky světa tak byl nejpomalejší za čtvrt století. Letos by měl podle prognózy Mezinárodního měnového fondu (MMF) opět zvolnit, a to na 6,3 procenta.

Čína se snaží utlumit svou rozsáhlou výrobní základnu a zaměřuje se na podporu služeb. To s sebou podle analytiků zřejmě přinese i další zvolnění tempa růstu na udržitelnější úrovně.


Čtěte také:

Jan Kovalovský: Jak na ropu? Short nyní, long později!

IEA: Převis nabídky na trhu s ropou potrvá až do konce roku

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy aktualizováno

Český telekomunikační úřad vyměřil operátorovi O2 pokutu 4,5 milionu korun za automatické obnovování objemu dat zákazníkům i bez jejich výslovného souhlasu. Dodatečná data přitom… více

Mobilní web