V USA ubyly vrty. Ropa v pátek vyskočila o osm procent | E15.cz

V USA ubyly vrty. Ropa v pátek vyskočila o osm procent

V USA ubyly vrty. Ropa v pátek vyskočila o osm procent
31. ledna 2015 • 09:07
Ceny ropy na světových trzích stouply o víc než osm procent a zažily největší celodenní nárůst za dva a půl roku. Trhy reagují na zprávu, podle které těžaři ve Spojených státech minulý týden snížili počet vrtných zařízení. Cena severomořské ropy Brent se během obchodování vyšplhala až na více než 53 dolarů za barel. Obchodování uzavřela těsně pod 53 dolary se ziskem 3,86 dolaru.

Americká lehká ropa (WTI) ještě dopoledne newyorského času rostla o zhruba 80 centů, pak ale vystřelila vzhůru a den zakončila na 48,24 USD se ziskem skoro tři dolary na barel.

Ceny ropy od loňského června klesly o zhruba 60 procent. Důvodem je převis nabídky nad poptávkou i listopadové rozhodnutí ropného kartelu OPEC nesnížit svou produkci této suroviny. Analytici odhadují, že ropa bude zlevňovat i v příštích přinejmenším několika měsících. Průzkum agentury Reuters přitom ukázal, že v druhé polovině letošního roku mohou ceny oživit jen mírně a za celý letošní rok tak mohou být nižší než během světové finanční krize.

V jiné zprávě Reuters s odvoláním na analytiky a činitele napsala, že těžba ropy v rámci OPEC v lednu stoupla. Naznačuje to prý, že klíčoví členové tohoto ropného kartelu si stojí za svým a nadále odmítají podpořit ceny.

V pátek ceny ropy nejdříve rostly po zprávách o nové eskalaci násilí v Iráku. Společnost Baker Hughes později oznámila, že počet vrtných souprav pro těžbu ropy v USA klesl v uplynulém týdnu o 94 na 1223 těchto zařízení. Pokles je nejvýraznější od roku 1987. Ceny ropy po tomto sdělení zamířily raketově vzhůru, což by mohlo vyvolat spekulace, že po sedmi měsících poklesu přestávají padat.

Americká těžba ropy v posledních letech prudce rostla díky boomu využívání břidlicových hornin. Někteří analytici mohou nyní podle Reuters sázet na to, že předpokládané zpomalení těžby ropy v USA je blíže, než se čekalo.

Autor: ČTK, msc
 

businessinfo.cz

  • Česká firma vyvinula unikátní metodu pomáhající rozkládat plasty, uplatnění najde v Číně
  • Na solárním boomu v Česku vyrostlo množství firem. Teď hledají příležitost v zahraničí
  • Chile: Exportéry láká trh s otevřenou náručí
  • Neplatičů DPH v registru přibývá geometrickou řadou