V USA ubyly vrty. Ropa v pátek vyskočila o osm procent

Ceny ropy na světových trzích stouply o víc než osm procent a zažily největší celodenní nárůst za dva a půl roku. Trhy reagují na zprávu, podle které těžaři ve Spojených státech minulý týden snížili počet vrtných zařízení. Cena severomořské ropy Brent se během obchodování vyšplhala až na více než 53 dolarů za barel. Obchodování uzavřela těsně pod 53 dolary se ziskem 3,86 dolaru.

Těžba ropy (ilustrační foto).
31.1.2015 9:07   |  

Americká lehká ropa (WTI) ještě dopoledne newyorského času rostla o zhruba 80 centů, pak ale vystřelila vzhůru a den zakončila na 48,24 USD se ziskem skoro tři dolary na barel.

Ceny ropy od loňského června klesly o zhruba 60 procent. Důvodem je převis nabídky nad poptávkou i listopadové rozhodnutí ropného kartelu OPEC nesnížit svou produkci této suroviny. Analytici odhadují, že ropa bude zlevňovat i v příštích přinejmenším několika měsících. Průzkum agentury Reuters přitom ukázal, že v druhé polovině letošního roku mohou ceny oživit jen mírně a za celý letošní rok tak mohou být nižší než během světové finanční krize.

V jiné zprávě Reuters s odvoláním na analytiky a činitele napsala, že těžba ropy v rámci OPEC v lednu stoupla. Naznačuje to prý, že klíčoví členové tohoto ropného kartelu si stojí za svým a nadále odmítají podpořit ceny.

V pátek ceny ropy nejdříve rostly po zprávách o nové eskalaci násilí v Iráku. Společnost Baker Hughes později oznámila, že počet vrtných souprav pro těžbu ropy v USA klesl v uplynulém týdnu o 94 na 1223 těchto zařízení. Pokles je nejvýraznější od roku 1987. Ceny ropy po tomto sdělení zamířily raketově vzhůru, což by mohlo vyvolat spekulace, že po sedmi měsících poklesu přestávají padat.

Americká těžba ropy v posledních letech prudce rostla díky boomu využívání břidlicových hornin. Někteří analytici mohou nyní podle Reuters sázet na to, že předpokládané zpomalení těžby ropy v USA je blíže, než se čekalo.


Čtěte také:

Ropa kvůli OPEC dál prudce klesá. Brent spadl pod 70 dolarů

Těžbu ropy nesnížíme, potvrdil OPEC

Státy OPEC vytěžily v prosinci nejméně ropy za posledního půl roku

Autor: čtk, msc

Komentáře

Čtěte také

Steinmeier: Musíme přestat s Ruskem soutěžit ve zbrojení, OBSE navrhnu jak

Steinmeier: Musíme přestat s Ruskem soutěžit ve zbrojení, OBSE navrhnu jak

Bezpečnost v Evropě je ohrožena, pokud Rusko a Západ nevyjednají nová opatření na kontrolu zbrojení. Prohlásil to německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, který chce o… více

Mobilní web