Vláda vklady jistí, věřili investoři na čínské burze. Teď o peníze přijdou

Dvouciferné výnosy bez rizika. Možnost kdykoli vystoupit. Čínská burza vzácných kovů ve městě Kchun-ming lákala investory na zaručený výdělek a svůj investiční program Zlatý šperk propagovala, jako by byl podložen státními zárukami. S příchodem nejistoty na trh ale lesk Zlatého šperku zmizel. Nyní burza přiznala, že investované prostředky nevrátí.

 Ilustrační foto
10.10.2015 7:00   |  

Lidé se upínají na pomoc úřadů, podle firmy J Capital Research marně. Ukazují se tak další nástrahy čínského finančnictví, uvádí agentura Reuters.

Burze se vzácnými kovy na jihozápadě země se až do dubna letošního roku poměrně dařilo. Přilákala celkem na 80 tisíc investorů a získala od nich v přepočtu 5,7 miliard dolarů (136 miliard korun). Slibovala roční zhodnocení 13,7 procenta a právo z fondu kdykoliv odejít.

Provozovatel burzy, společnost Fanya, ji označoval jako „regulovanou a s vládními zárukami.“ Na hodnověrnosti měla burze dodat také deklarovaná spolupráce s Čínským statistickým úřadem.


Přečtěte si: Čínské akcie se v posledním čtvrtletí propadly nejvíce od roku 2008


Investory lákala i pomocí reklamy v celoplošné televizní stanici. Když se ale začali v dubnu svých aktiv kvůli chabé poptávce po vzácných kovech zbavovat a chtěli své peníze zpět, Fanya přiznala první problémy s likviditou. V současné době propadu trhu s akciemi i kovy už Fanya otevřeně říká, že investoři své prostředky neuvidí.

„Ztratili jsme nejen peníze, ale i důvěru v regionální vlády,“ uvedl pro Reuters jeden z nich. Dalších 150 lidí se dokonce nedávno vydalo protestovat před sídlo centrálního bankovního regulátora v Šanghaji, aby jej donutili převzít část odpovědnosti.

Šlo však spíše o čin zoufalství. Již předtím totiž úřady provincie Jün-nan, kde burza s kovy fungovala, nároky investorů zamítly. V ostatních jurisdikcích případ formálně přijala policie, k vyšetřování nicméně nedošlo.

Vedoucí analytička společnosti J Capital Research Anne Stevenson-Jangová upozorňuje, že lidé často automaticky očekávají státní záruky, aniž by si zjistili smluvní podmínky. „Současné tahanice nakonec neprospějí nikomu. U jen velmi málo produktů je garance jednoznačně deklarována. Nastavení jasných pravidel vláda podcenila,“ dodala.


Čtěte také:

Burzy v Číně za jediný den propadly o pětiletý výkon české ekonomiky

Čínské internetové firmy Weibo a Alibaba míří na burzu v USA

Autor: vaj

Komentáře

Čtěte také

Babiš je po protikuřáckém zákonu otrávený, Sobotka podle něj lže

Babiš je po protikuřáckém zákonu otrávený, Sobotka podle něj lže aktualizováno

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš je po dnešním hlasování Sněmovny o protikuřáckém zákonu "otrávený" z dění ve vládní koalici. Novinářům v Bruselu řekl, že premiér… více

Komerční prezentace
Mobilní web