Z dolu OKD ve Stonavě vyjel poslední vozík, zásoby uhlí se vytěžily

Fotogalerie Z dolu 9. květen ve Stonavě na Karvinsku dnes vyjel na povrch symbolický poslední vozík černého uhlí. Těžba v této lokalitě po 56 letech na konci března definitivně končí, a to kvůli vytěžení zásob. Přestože se OKD nyní potýká s existenčními problémy a řeší se velké propouštění pracovníků společnosti, zaměstnanci z tohoto dolu o práci nepřijdou. Podle mluvčího společnosti Iva Čelechovského jde totiž o odborníky, kteří na trhu práce chybí.

Konec tězby v dolu 9. května ve Stonavě Dalších 6 fotografií v galerii
24.3.2016 10:45   |  

„My jsme samozřejmě počítali s tím, že k tomu uzavření dojde. Protože ale v podzemí pracuje velice kvalifikovaný rubáňový kolektiv, včetně elektrikářů, my ty kvalifikované hornické profese nemůžeme pustit, proto s nimi počítáme na jiných lokalitách,“ uvedl Čelechovský.

Podle něj je takových lidí nedostatek. Mluvčí řekl, že i na povrchu pracuje několik desítek elektrikářů, strojníků těžních strojů a zámečníků, kteří rovněž najdou uplatnění. „I toto jsou specializované dělnické profese, kterých je naprostý nedostatek na trhu práce,“ doplnil mluvčí.

Na uzavíraném dole nyní pracuje 295 lidí, kteří budou převedeni na jiná pracoviště Důlního závodu 1. Přestože v podzemí stále zůstávají zhruba dva zbytkové miliony tun uhlí, společnosti by se podle analýz jejich dotěžení nevyplatilo, a to kvůli vysokým provozní nákladům a nízkým cenám uhlí. Stonavská lokalita má podle mluvčího rozlohu 1150 hektarů a od roku 1960 se tam vytěžilo celkem 73 milionů tun koksovatelného a energetického uhlí.


Čtěte také:

Soumrak uhlí: ve Skotsku končí poslední elektrárna

Největší americký těžař uhlí je na pokraji krachu, nemá ani na úroky

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web