Zisk producenta diamantů De Beers loni klesl o více než polovinu

Provozní zisk producenta diamantů De Beers loni klesl o 58 procent na 571 milionů dolarů (13,8 miliardy korun). Důvodem byla nižší těžba a slabší příjmy. Celkové tržby společnosti, která je největším producentem diamantů na světě, se snížily o 34 procent na 4,7 miliardy amerických dolarů.

 Diamanty
16.2.2016 21:07   |  

Tržby z prodeje surových diamantů klesly o 36 procent na 4,1 miliardy dolarů. Firma loni vytěžila 28,7 milionu karátů. Během roku však snížila několikrát svůj cíl těžby z původních 32 až 34 milionů karátů, když cena surových diamantů klesla loni o 15 procent. Letos plánuje vytěžit 26 až 28 milionů karátů, napsala agentura Reuters.

Finanční ředitel Gareth Mostyn odmítl poskytnout odhad poptávky po diamantech nebo vývoje cen v letošním roce. Podle něj je obtížné odhadnout na nejbližší období růst sektoru v Číně, která je druhým největším trhem firmy. Dodal však, že v období Vánoc a na počátku nového roku byla povzbudivá poptávka v USA, což ukazuje, že by se Spojené státy mohly stát hlavním pohonem růstu odvětví.

Firma De Beers vznikla v roce 1888. Zabývá se průzkumem, těžbou a prodejem diamantů, kontroluje více než třetinu celosvětového trhu se surovými diamanty. Těží diamanty v Botswaně, Namibii, Jihoafrické republice a Kanadě. V De Beers vlastní podíl 85 procent těžební společnost Anglo American a 15 procent vláda Botswany.


Čtěte také:

Slabá koruna roztočila byznys s diamanty

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Slovácko se dočká nových elektrifikovaných tratí, vyjdou na pět miliard

Slovácko se dočká nových elektrifikovaných tratí, vyjdou na pět miliard

Stát připravuje elektrifikaci železničních tratí ze Starého Města přes Uherské Hradiště do Veselí nad Moravou, Bojkovic a Luhačovic. Cestování vlakem tak bude rychlejší a pro… více

Mobilní web