Zlato je nejdražší od podzimu, letos patří k investorským jistotám

Zlato se letos rychle vrací ke své zapomenuté roli bezpečného přístavu. V časech pádu akcií i kolapsu cen komodit představuje zářivou výjimku, unce drahého kovu totiž jen od počátku roku podražila o šest procent.

 Zlato,
28.1.2016 6:35   |  

Zlato je tak nejdražší od loňského podzimu a letos patří k nejlepším investorským sázkám. Nadšení burziánů z renesance drahého kovu však prozatím brzdí vývoj akcií jeho těžařů, kapitál z nich totiž stále utíká.

„Zlato letos nabírá na hodnotě díky pověsti bezpečného útočiště, kterou v loňském roce tak docela nepotvrdilo,“ uvádí Kristýna Zahradníková z Patria Online. Ještě na Nový rok se jedna žlutá unce obchodovala poblíž svého šestiletého minima. Loni totiž zlato takřka o jedenáct procent zlevnilo. Komoditní znalci z GFMS Thomson Reuters například sází na to, že do konce letošního roku ceny zlata pokoří metu 1200 dolarů za unci. Spekulanti na jeho růst by tak letos brali 13 procent.

S růstem cen zlata ale kontrastuje burzovní kondice jeho těžařů. Sektorový index Philadelphia Gold and Silver sdružující šestnáct největších jmen z oboru je aktuálně takřka o dvě procenta níže než na počátku roku. „Odvětví se pere s nejvyšším zadlužením v historii,“ uvádí analytik X Trade Brokers Jiří Tyleček. I přes současný růst cen tak mnozí těžaři stále prodělávají, slábnoucí zájem o jejich akcie zároveň napovídá, že investoři na dlouhodobější zlom nesází.

„Investoři prozatím spíše převádí peníze z akcií do zlata, aby diverzifikovali svá portfolia, nejde primárně o spekulativní sázky na zlato jako takové,“ soudí komoditní expert britského brokera Marex Spectron David Govett. Na lepší časy se přesto zablýsklo, a to v Jižní Africe. Akcie tamních těžařů zlata sdružené ve zlatém indexu FTSE během tohoto týdne posílily o osm procent.


Čtěte také:

Těžaři zlata prožívají burzovní torturu

Cena zlata klesla na nové pětileté minimum

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Rozuzlení soutěže na poskytování telekomunikačních služeb pro více než 66 tisíc zaměstnanců ministerstva vnitra se oddaluje. Proti jejím podmínkám totiž podali námitky dva zájemci… více

Mobilní web