Zlato letos podražilo o pětinu, cena kovu poroste i dál

Růst cen zlata, který začal na počátku roku, zaskočil nejednoho investora. Žlutý kov od počátku ledna posílil o bezmála dvacet procent a podle mnohých analytiků je to pouze začátek. Příčinou rostoucího zájmu o zlato je bezpečnost investice v rozkolísaných dobách.

 Indii navzdory. Ceny zlata rostly i v únoru, přestože tradiční velkoodběratel světového zlata, Indie, v daném měsíci nakoupil nejmenší objem za dva roky. Na snímku je nabídka bombajského klenotnictví.
22.3.2016 6:28   |  

„Neustálé výkyvy na akciových a ropných trzích na počátku roku 2016 pomohly zotavení zlata,“ nabídl vysvětlení Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank. Růstu cen předcházelo delší období stagnace. „Cena zlata byla poslední dva a půl roku vcelku stabilní a pod 1100 dolarů za troyskou unci se dlouhodobě nedostala.

K většímu růstu ale chyběla investiční poptávka z rozvinutých trhů,“ uvedl Trey Reik, portfolio manažer společnosti Sprott Asset Management. „Obavy investorů z negativních úrokových sazeb ale v posledních týdnech přinesly přímo explozi takové poptávky,“ dodal Reik.

Také analytici banky JP Morgan chovají značnou důvěru ve zlato. Investoři by podle nich měli raději vsadit na zlato než na akciové trhy. Šéf kvantitativního a derivátového výzkumu v JP Morgan Marko Kolanic řekl, že aktuální růst na akciových trzích je spíše technické povahy a nebude mít dlouhého trvání. Akciové trhy přitom již téměř vymazaly ztráty, které utrpěly na počátku ledna.

„Opatrnější výhled americké centrální banky by mohl zvýšit tlak na dolar, a tím pádem pomůže posílení zlata,“ uvedl Kolanic. Podobně může zapůsobit rozjetý boj o Bílý dům. „Hrozba, že se Donald Trump stane prezidentem, může rovněž škodit dolaru,“ říká Kolanic.

Podle analytiků banky HSBC by zlato mohlo dál růst a dostat se na 1300 dolarů za unci, včera se obchodovalo okolo 1245 dolarů. „Investoři si všímají, že politika centrálních bank je stále méně efektivní a tato situace potrvá po zbytek roku, což poskytne zlatu a na něj navázaným akciím další růstový potenciál,“ uvedl Reik.


Čtěte také:

Silný dolar tlačí dolů cenu zlata, ta klesá už třetí rok

Poptávka po zlatě je nejvyšší za dva roky, pomohla jí nízká cena

Zdeněk Pečený Autor: Zdeněk Pečený redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web